NACHTVLINDER INVENTARISATIE TIJDENS JEUGDKAMP AAN DE ZEILDIJK TE HULST OP 23 JULI 2004 Door: Joop de Bakker Nonvlinder wit Onder het motto "wie de jeugd heeftheeft de toekomst" voldeden wij, leden van de Insecten werkgroep t.w. Eddy Taelman, Joop Rljnders en Joop de Bakker, gaarne aan het verzoek van leidster Sandra van de jeugdwerkgroep om tij dens hun jeugdkamp aan de Zeildijk de jeugd wat nader kennis te laten maken met de nachtvlin ders. Het terrein, waar de jeugdgroep hun tenten had den opgezet, was een open plek in een bosper ceel met aangelegen weilandjes. Een oase voor natuurliefhebbers. Na het opstellen van de vlindervanglamp moes ten we wachten tot het donker werd. Eddy ging ondertussen het terrein verkennen en meldde enthousiast de aanwezigheid van een zestal vijfstip-sint-jansvlinders (Zygaena trifolii), die voor het eerst in Nederland in 1971 ook op de Zeildijk werden aangetroffen. Toen was er koffie. Bij de koffie werden fraaie foto's bekeken van libellen en andere zeldzaamheden en konden we vaststellen dat er al veel kennis aanwezig is bij de jeugdleden. De jeugd maakte nog een rond gang langs de muizenvallen, die waren opgesteld voor onderzoek naar hier voorkomende muizen soorten. Na terugkomst vertelde Joop wat over de nacht vlinders, de macro's en de micro's en liet zien dat er zo'n 600 verschillende nachtvlindersoorten in de maand juli in Nederland kunnen rondvliegen. Vaak komen bepaalde soorten alleen voor in zeer specifieke terreinen, zoals heidevelden, veen- of moerasgebieden. In Zeeland komen die gebieden niet voor en er zijn dan ook minder soorten waar te nemen. Ondertussen was de duisternis ingevallen en kwamen de eerste nachtvlinders op het licht af. Ook de vleermuizen werden actief en de sonar- geluiden werden met een vleermuisdetector op gevangen en beluisterd en de vleermuizen wer den op naam gebracht. Ook nachtvlinders kun nen deze sonargeluiden opvangen en omdat ze op het menu van de vleermuizen staan wachten vlinders meestal een half uurtje tot de vleermui zen na hun maaltijd weer in rustte zijn gegaan. Dat was ook deze avond het geval. Naarmate het later werd vlogen er steeds meer nachtvlinders rond de lamp. Meestal werden ze al met de net jes gevangen en luidruchtig begroet met "oh" en "weer een nieuwe soort!" Bijzonder waren toch wel de donkergroene zo- mervlinders, de zeldzame eenstaartjes, het groot avondrood, de dennenpijlstaarten, de nonvlinders in twee kleurvarianten, het geel spannertje, de slakrups en de peper- en zoutvlinders. (Zie ver der de bijlage voor de waargenomen soorten). Om één uur werd het licht gedoofd, want de jeugd moest weer vroeg op. De muizenvallen moesten 's morgens weer geleegd worden en er stond nog heel wat op het programma. Het was een leuke nacht, waar we met plezier aan zullen terugdenken en dat alles onder dank zegging aan het gastvrije onthaal van de familie Schelstraete en de jeugdgroep met hun leidster Sandra. 16

de Steltkluut | 2004 | | pagina 18