INGEKOMEN POST Voor weide- en pioniervogels gunstige natuurontwikkeling bouwland of bos en tegen het storten van grond en landbouwafval. Ook in de toekomst zal men alert moeten blijven op het vernietigen van waardevolle biotopen. Dat is immers zinloos en een pure geldverspilling, gezien de kosten die elders gemaakt moeten worden voor natuurherstel en natuurontwikkeling. In 1995 is in Zeeland gestart met het project vrij willige akker- en weidevogelbescherming. Het streven is een bijdrage te leveren aan het broed- succes van weidevogels. Dit gebeurt door een netwerk van landbouwers en vrijwilligers te vor men die nesten opsporen en markeren. In Zee land is dit project maar matig van de grond geko men: in 1999 nog geen 0.5% van het totaalaantal in Nederland. Opvallend was wel het zeer hoge aantal Kluten in het Zeeuwse: 212 nesten wat 35% van het landelijk totaal omvatte. Het uit komstpercentage van de beschermde nesten lag in 1997 op 52%. In de jaren daarvoor lag dit aan zienlijk hoger, rond 80%. Eén van de belangrijkste bijeffecten van weidevo gelbescherming is dat de betrokkenheid van vrij willigers en landbouwers toeneemt. Naar aanleiding van het artikel over de mieren leeuw (De Steltkluut no. 3 juni 2001) kan ik U het volgende melden: Onder de overstek van mijn woning ligt een strook droog zand. Reeds enige jaren is deze strook bezaaid met vangkuilen van de mieren leeuw, wel 30 stuks. Enige weken geleden heb ik 2 van deze larven gevangen en in een doos met zand binnen gezet. Regelmatig voorzie ik ze van een paar mieren, die vlot leeggezogen worden. Mijn doel is na te gaan of ze zich gaan verpoppen en insect wor den Dit kan volgens Uw artikel wel een paar jaar du ren. Ik hoop U hiermee van dienst te zijn geweest. Met vriendelijke groeten, J. van de Kamp, Timorstraat 6, 3818 CL Amers foort. telefoon: 033-4612101 13

de Steltkluut | 2004 | | pagina 15