Begrenzingsvoorstel ecologische verbinding Kanaalzone reldoorlog. Bij de kanaalverbreding van 1961/68 werd met de vrijgekomen grond o.a. de spaar bekkens in de Braakmanpolder aangelegd en Smitsschorre ten zuiden van Axel opgespoten. Het gebied tussen Sluiskil en Westdorpe bestaat tot nu toe nog uit een open, overwegend agra risch landschap. Als gevolg van de van beide zijden oprukkende industrie dreigt deze steeds verder dicht te slibben. De realisatie van een ecologische corridor past binnen de doelstellingen van het ROM-project Kanaalzone Zeeuws Vlaanderen. Middels dit pro ject wordt gezocht naar een perspectief dat leidt tot een snelle vermindering van milieuverontreini ging en vooruitzichten biedt op een gezonde so ciaal-economische ontwikkeling. De ecologische verbindingszone geeft een verdere invulling van een groen-blauwe structuur, mede ten dienste van de leefbaarheid. Natte as verbindingszone Braakman-Axel Indicator voor de kwaliteit van natte milieus in Nederland is de otter; een kritische soort die ho ge eisen stelt aan zijn leefmilieu. Dit betekent dat het streven naar de terugkeer van de otter niet op zichzelf staat, maar gericht is op het herstel van gehele aquatische systemen. In het begin van de twintigste eeuw was de otter een algemene soort in Nederland en België. In Zeeland was Zeeuws Vlaanderen het belangrijk ste leefgebied. Verslechtering van de waterkwali teit (vermesting en chemische verontreiniging), versnippering, jacht en verdwijning van leefgebie den leidden ertoe dat vele otterpopulaties ver dwenen. In Zeeuws Vlaanderen zijn in de jaren zeventig voor het laatst sporen van otters aange troffen, terwijl uit de rest van Zeeland de otter al veel langer niet meer werd gemeld. Hoewel de kwaliteit van het aquatische milieu te wensen overlaat, wordt verondersteld, dat er op termijn mogelijkheden zijn voor herstel van de otterpopulatie. Binnen de provincie Zeeland zijn de beste kansen voor de otter weggelegd in Zeeuws Vlaanderen. De hoge eisen die de otter aan zijn leefmilieu stelt, leiden ertoe dat er nog veel maatregelen getroffen moeten worden voor dat het dier daar weer levenskansen heeft. Naast een goede waterkwaliteit en rustige leefgebieden van voldoende grootte, zijn ook migratiemogelijk- vfartin«hoo' tolde', 'roöTB' of'O uie St-Albert Paf»ee.t>or po/ctei [Can/s vlier - èi Oostenrijk, voorstel tot gebiedsbegrenzing deelgebied 'Westdorpe-noorcf' iwnc« Illllllll ,oekomstige grens industrie 0natte lijnvormige verbinding 15

de Steltkluut | 2004 | | pagina 17