globaal aan waar deze nieuwe natuur moet ko men. De precieze invulling van het aantal hecta res laat de rijksoverheid over aan de provinciale overheden. In 2001 zijn de begrenzingen, de natuurdoelen en de wijze van beheer formeel vastgelegd in het Natuurgebiedsplan Zeeland. Dit plan geeft gede tailleerd weer waar natuurontwikkeling plaats vindt, wat per gebied de natuurdoelen zijn, de werkwijze waarop nieuwe natuur tot stand moet komen en wie bij de natuurontwikkeling betrok ken zijn. Natuurcompensatie Soms is het onvermijdelijk dat natuur plaats moet maken voor andere doeleinden: de versterking van de zeewering, de aanleg van een weg of industrieterrein of het verdiepen van de Wester- schelde. Het is bij wet geregeld dat deze ingre pen niet ten koste mogen gaan van het totale oppervlakte aan natuurgebied. Gaat er op de ene plek natuur verloren, dan moet dat elders gecom penseerd worden. Voordat de bestemming van een gebied mag veranderen, moeten er aantoon bare en zwaarwegende maatschappelijke argu menten zijn. In Zeeland vindt de meeste natuur compensatie plaats als gevolg van de verdieping van de Westerschelde: wat buitendijks verloren gaat, wordt buitendijks én binnendijks gecompen seerd. Verweving, inrichting en beheer Na de globale begrenzing van de Zeeuwse EHS in de Zeeuwse uitwerking van het Natuurbeleids plan is een groot aantal hectares aangekocht en verworven voor natuurontwikkeling. Het gaat daarbij om landbouwgronden die na aankoop en inrichting de bestemming natuur krijgen. Wan neer de grondeigenaar het aanbod tot verkoop/ uitruiling weigert, blijft de bestemming landbouw. De gronden binnen de EHS kunnen geen andere bestemming krijgen dan landbouw of natuur, om te voorkomen dat deze gebieden voorgoed voor natuurontwikkeling verloren gaan. Om te bepalen hoe het gebied er uiteindelijk uit moet gaan zien, stelt de Provinciale Werkgroep voor Natuurontwikkeling een natuurontwikke lingsplan op. In dit plan wordt een streefbeeld geschetst voor het gebied, gebaseerd op de kansrijkdom van de natuur ter plekke en diverse omgevingsfactoren. Gekeken wordt naar de ont staansgeschiedenis, de cultuurhistorie, welke flora en fauna er voorkomen, en welke planten en dieren er in vroegere tijden voorkwamen. Aan de hand van het natuurontwikkelingsplan volgt de technische inrichting, meestal door de Dienst Landelijk Gebied. Het gaat dan onder meer om werkzaamheden als het aanbrengen van meer reliëf, het dempen of aanbrengen van greppels, watergangen en afwateringssloten, het aanleggen van drinkpoelen of natuurvriendelijke oevers, het afgraven van de voedselrijke boven laag en aanplant van bomen en struiken. De be doeling van de inrichtingsmaatregelen is de 'oorspronkelijke' natuurlijke processen in het ge bied te herstelen, opnieuw in gang te stellen. Wanneer de inrichtingswerkzaamheden in een gebied zijn voltooid, draagt de Dienst Landelijk Gebied de aangekochte grond over aan de na tuurbeheerder. In Oost Zeeuws Vlaanderen is dat i.h.a. Staatsbosbeheer. Het natuurbeheer verschilt van gebied tot gebied, afhankelijk van de beoogde natuurdoelen en de beginsituatie. Welke maatregel bij welk natuur doel past, staat beschreven in een zogenaamd beheerspakket Natuurgebiedsplan Zeeland). Staats-Spaanse forten linie www.staatsspaanselinies.nl is een website over de Staats-Spaanse Linies die in Zeeuwsch- Vlaanderen liggen. Het zijn de restanten van de verdedigingswerken uit de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648) die deels nog in het grensgebied met Belgisch-Vlaanderen terug te vinden zijn. Dit cultuurhistorisch erfgoed verdient het om weer zichtbaar te worden gemaakt voor het publiek. Provincie Zeeland is initiatiefnemer geweest (2001) en heeft een innovatieve ruimtelijke visie laten opstellen door H+N+S landschapsarchitec ten uit Utrecht. Deze visie vormt een bron van inspiratie voor toekomstige ontwikkelingen. De visie en veel van de communicatiemiddelen rond dit project zijn deels betaald met Belvederesubsi- die van het Rijk. Voor de linie van Communicatie tussen Hulst en Sas van Gent is in de eerste helft van 2004 een uitwerking gemaakt. Onder begeleiding van alle betrokken overheidspartijen hebben twee studen ten landschapsarchitectuur een ontwerp gemaakt met bruikbare ideeën. Deze ideeën zullen gebruikt worden bij diverse herstelplannen die in de toekomst zullen plaats vinden. In het volgende artikel kunt u lezen hoe Staats bosbeheer deze ideeën gebruikt voor de forten bij Axel.

de Steltkluut | 2005 | | pagina 13