geulpolders van West-Zeeuws-Vlaanderen, de Braakmanzone en de zone van de overgang van klei- naar zandlandschap. In alle delen liggen eigendommen maar het zwaartepunt ligt in de Linie van Communicatie tussen Hulst en Sas van Gent, gevolgd door delen van de Passageullinie. Een aantal verdedigingswerken in het Zeeuws- Vlaamse landschap is nog duidelijk zichtbaar, zoals wallen, grachten en poorten. Maar het me rendeel is overwoekerd door onkruid en braam struiken of zijn pas herkenbaar geworden na ar cheologisch onderzoek. Het deel van de Staat- Spaanse linies dat Staatsbosbeheer in beheer heeft en waar herstel en inrichting nodig is past binnen de provinciale visie. Staatsbosbeheer heeft als kerntaak het beheer van landschap met oog voor ecologische natuurwaarden, recreatie en productie van duurzame grondstoffen. Als terreinbeheerder is Staatsbosbeheer een actieve deelnemer aan gebiedsgerichte ontwikkeling en planvorming in het landelijk gebied. Waar moge lijk is stelt Staatsbosbeheer zijn terreinen open om gebieden beleefbaar te maken. Vanuit die optiek neemt Staatsbosbeheer deel aan het op waarderen van de Staats-Spaanse Linies. Accent op ecologische esthetische waar den De recreatieve ontsluiting en beleving van de Staat-Spaanse Linies zai dus worden verbeterd. De aanpak van Staatsbosbeheer - volgens de erfgoedstrategie - let op de cultuurhistorische waarden met het accent op ecologie en esthe tiek. Het toekomstig beheer dient daarbij goed uitvoerbaar te zijn binnen de normkosten. Arche ologische waarden zullen zoveel mogelijk worden behouden en de aanpak zal historisch verant woord blijven. Er wordt gestreefd naar een geza menlijke afstemming tussen de wensen van Pro vincie, Staatsbosbeheer en andere belangheb benden. Bij de planvorming rondom de forten en de Linie- dijk - nabij Axel - worden ideeën en wensen van uit de bevolking meegenomen in de besprekin gen van Staatsbosbeheer en de Provincie. Daar om is al in een vroeg stadium, in april 2004, een algemene informatieavond gehouden m.b.t. het herkenbaarder en beieefbaarder maken van de forten. Ook Het Platform verdedigingswerken, Heemkundige kringen, ZLTO, natuurbescher mingsverenigingen, gemeenten, Waterschap en de Belgische provincies Oost- en West- Vlaanderen nemen deel aan planvormende be sprekingen. Stand van zaken Inmiddels hebben twee studenten landschapsar chitectuur, liva Noorda en Esther de Graaf, een landschapsontwerp gemaakt voor het deel van de Staats-Spaanse Linies tussen Hulst en Sas van Gent en gepresenteerd tijdens hun afstu deerstage bij de Provincie Zeeland. Er wordt dus druk nagedacht over de invulling van de plannen om de forten en liniedijken herkenbaarder en beieefbaarder te maken. De werkgroep Staats- Spaanse Linies bij Staatsbosbeheer heeft zijn handen voorlopig nog vol aan de voorbereiding. Inmiddels zijn randvoorwaarden/uitgangspunten geformuleerd voor een verder "herstel" die ge bruikt moeten worden bij een onderzoek bij de forten naar keuzemogelijkheden mbt tot een be stekuitvoering. Zodra meer bekend wordt over de aanpak bij de forten en de liniedijken worden alle geïnteresseerden ingelicht. Meer informatie over de forten en linies kunt u lezen in het rapport van de landschapsarchitec ten H+N+S: Staats-Spaanse Linies, Valorisering van het Frontier Land Zeeuws-Vlaanderen, het boek Verste rekt Zeeland en de Atlas van histori sche vestingwerken in Nederland, Zeeland van de Stichting Menno van Coehoorn en/of zie cul tuurhistorie op de site www.staatsbosbeheer.nl en zie ook www, staa tssoaanselinies. nl Voor vragen of opmerkingen kunt u contact opne men met: Angélique van der Veeken, via tel.: 06-22452786 15

de Steltkluut | 2005 | | pagina 17