Er verschenen, vooral door inbreng van E. Tael- man, 16 berichten en artikelen in regionale kran ten over vlinders, meikevers, veenmollen, mie renleeuwen en de tijgerspin. De tijgerspin stond zelfs met een kleurenfoto op de voorpagina van de Stem. Lucien Calle en Sandra Dobbelaar publiceerden een flink rapport over de Zwart-rosse zandbij in Braakman Noord. n de Steltkluut stonden 3 artikelen over vlinders. Andere auteurs schreven over de klimopbij en over zeldzame libellen. Op de site van Luciën Noens zijn, naast de pad destoelen, veel fraaie foto's over insecten te be wonderen. De site wordt vaak bezocht door bin nen- en buitenlanders. We maakten gebruik van het inspreekrecht bij de behandeling van het groenbeheerplan door de Commissie Economie Beheer van de Gemeen te Terneuzen, waar we een pleidooi voor vlinder- vriendelijk-maaibeheer hielden. Wat de vlinders betreft blijven we aandacht schenken aan de regionaal zeldzame en/of be dreigde soorten. Wat de dagvlinders betreft was het zeldzame koevinkje op Smidsschorre nog goed present. Het oranjetipje en de koninginnenpage deden het goed. Er werden ca honderd rupsen van de ko ninginnenpage gevonden en of aangeboden aan de werkgroep, waarvan een aantal rupsen is ver popt. Het blijft afwachten wat dit in het voorjaar aan vlinders zal opleveren, want in 2004 waren er veel poppen geparasiteerd door sluipwespen. Het hooibeestje breidt zijn areaal maar moei zaam wat uit. Het groot dikkopje wordt nog maar zeer zelden gezien en dreigt uit onze regio te verdwijnen. Bij de overdag actieve nachtvlinders werd de zuringspanner nog wel gezien te Clinge maar niet meer in het waterwingebied te St. Jansteen. De metaalvlinder en het boterbloempje werden in kleinere aantallen gezien. Bij de rotonde bij Sluis kil ontdekten we tot onze verbazing één metaal vlindertje. jRondom Hulst en bij het sluizencomplex van Ter- Ineuzen werden er minder trifolii's geteld, maar we konden twee grote populaties noteren bij Oostburg (752 vlinders) en bij Sluiskil (421 vlin ders). Bij de algemene standvlinders deden de voor jaarsgeneraties het goed, maar de zomergenera- ties deden het zeer matig. Boomblauwtje, citroen vlinder en landkaartje hadden een zomerdip. De trekvlinders hadden, met uitzondering van de kolibrivlinder, een slecht jaar, maar misschien waren we door de uitzonderlijke aantallen van de voorgaande jaren te veel verwend. Trekvlinder- soorten zoals de windepijlstaart, doodshoofdvlin der en gele luzernevlinder werden slechts één of enkele keren gezien. Ook kregen we een melding binnen van een kei zersmantel, een koningspage en een passie bloemvlinder (Julia heliconian), maar dit zullen ongetwijfeld adventieven of zwervers zijn ge weest. 2004 was een minder jaar voor de libellen. Veel soorten werden in lage aantallen waargenomen. Pluspuntjes waren de waarnemingen van de bandheidelibel en de zuidelijke glazenmaker en de ontdekking van de tengere pantserjuffer in het kunstbos te Axel. in de gemeente Hulst werden er veel meikevers waargenomen. In Clinge werd een veenmol ge vangen en in Hulst een mierenleeuw. De tijger spin werd tijdens een vlinderexcursie te Axel voor de tweede maal in Zeeuws Vlaanderen gezien. Samenvattend was 2004 een jaar met heel wat minnen, maar toch ook met enkele plusjes. 19

de Steltkluut | 2005 | | pagina 21