-1?- Symposium Schorzijdebij Broedvogels Saeftinghe Vossen in Zeeuws-Vlaanderen 4 In 2004 heeft de insectenwerkgroep van Het Zeeuwse Landschap onderzoek gedaan naar enkele van de meest kenmerkende dieren in het Deltagebied, de Schorzijdebij en haar koekoek, de Schorviltbij. Bij dit onderzoek werden ook buitenlandse wetenschappers betrokken. Een kort verslag werd gedaan in het tijdschrift van Het Zeeuwse Landschap, nr 4, december 2004. De resultaten van al het speur werk waren dermate spectaculair, dat het de moeite loont om er een heus symposium rond te organi seren. Op het programma staan ondermeer verspreiding, biotoopkeuze, ecologie, bescherming en zelfs evolutionaire aspecten. Op 11 en 12 maart vindt het symposium plaats in het bezoekerscentrum Saeftinghe. Op de eerste dag worden de resultaten van de studie gepresenteerd voor beheerders, opzichters, excursieleiders en andere betrokkenen. De tweede dag krijgt een wat meer wetenschappelijke invulling, waarbij de lezin gen deels in het Engels of Duits zullen zijn. Het symposium is kosteloos bij te wonen. Het aantal plaat sen is echter beperkt, dus een snelle aanmelding (bij Het Zeeuwse Landschap, 0113-569110) is van groot belang. Bij een te groot aantal aanmelders is het mogelijk dat er naar een andere locatie uitge weken zal worden. In januari verscheen het verslag van het broedvogelonderzoek in het Verdronken land van Saeftinghe. Het rapport dat is samengesteld door Wannes Castelijns en Alex Wieland, is het resultaat van het on derzoek door vrijwilligers van onze vogelwerkgroep en medewerkers van de Stichting Het Zeeuwse Landschap. Gedurende het broedseizoen in 2004 werden maar liefst 17.004 broedvogelterritoria genoteerd, ver deeld over 64 soorten. 17 komen voor op de Rode lijst 2004. De tureluur bereikt in Saeftinghe de hoogste dichtheden van Nederland. Meer dan 6% van de Nederlandse populatie broedt in Saeftinghe. Het aantal in Saeftinghe is vier keer zo groot als in heel Vlaanderen. Bij vergelijking met voorgaande tellingen blijkt dat de rietvogels sterk vooruit zijn gegaan. De meer mariene soorten en vogels die houden van korte vegetatie zijn stabiel gebleven of achteruit gegaan. Eind 2004 werd door de gezamenlijke wildbeheereenheden in Zeeuws-Vlaanderen een inventarisatie van de vossen uitgevoerd. Diverse leden van de Steltkluut hebben als waarnemer hieraan meege werkt. Wanneer de hoogste aantallen waargenomen vossen per gebied worden opgeteld komen we tot 65 getelde exemplaren in ons gebied. De meeste vossen werden rond de Braakman (in Midden Zeeuws- Vlaanderen) gezien.

de Steltkluut | 2005 | | pagina 6