1 JAARVERSLAG VOGELWERKGROEP 2004 Door: Alex Wieland Het ledenaantal van de vogelwerkgroep bleef ongeveer gelijk, 43. Er is circa 6 keer vergaderd, afwisselend in Terneuzen en in Emmadorp. Voor het eerst is in het kader van een intensievere samenwerking met de vogelwerkgroep van't Du- umpje een gezamenlijke vergadering geweest. De bedoeling is om dit in de toekomst 1 of 2 keer per jaar te doen. Ook dit jaar is er weer een bijdrage geleverd aan de reguliere onderzoeken: Watervogeltellingen, midwintertelling, broedvoge- linventarisaties in de Vlaamse Kreek, Canisvliet, Zwartenhoek en Grote Putting. Op diverse loca ties zijn nestkasten opgehangen voor Steenuilen, Kerkuilen en Torenvalken.In het voorjaar zijn er 2 rapportages verschenen van eerdere onderzoe ken: Grondeleenden en Steltlopers in Zeeuws- Vlaanderen en de rapportage over het Steenuil- onderzoek. Veel tijd en inspanning is gestoken in de broed- vogelinventarisatie in Saeftinghe. Hieruit zijn en kele zeer opmerkelijke zaken naar voren geko men. Om een klein tipje van de sluier op te lich ten, circa 1600 Tureluurs en 140 Baardmannen, maar hierover later meer. De maandelijkse hoog- en laagwatertellingen in Saeftinghe zijn gecontinueerd. De roofvogelcursus was een enorm succes. De deelnemers waren enthousiast en hebben in het kader van de cursus ook onderzoek gedaan. Hopelijk sluiten er diverse cursusdeelnemers aan bij de vogelwerkgroep. Het roofvogelonderzoek bracht ook dit jaar weer vernieuwde kennis aan het licht. Voor het eerst een broedgeval van de Slechtvalk in Zeeuws-Vlaanderen. Bij een tweede paar hield het mannetje na uitgebreide baltsperi- ode het voor gezien. Mogelijk volgende jaar be ter. Het ringwerk in Saeftinghe blijft ook nog altijd veel nieuwe gegevens op te leveren. Dit jaar wer den meer dan 3000 vogels geringd. Inmiddels is Saeftinghe de belangrijkste ringplek voor de Wa- terrietzanger in Nederland, 14 exemplaren wer den er dit jaar geringd. Voor deze bedreigde soort die op de Wereld Rode Lijst staat, is een speciale werkgroep actief die inmiddels bijzonder enthousiast heeft gereageerd op onze resultaten en gegevens.Hopelijk kunnen we de contacten hiermee in de toekomst versterken en een bijdra ge leveren aan het onderzoek naar deze prachti ge soort. Eveneens bijzonder is de vangst van circa 50 Porseleinhoenen dit najaar. Deze ge heimzinnige vogel wordt anders maar sporadisch waargenomen in Saeftinghe en Zeeuws- Vlaanderen. Dankzij het ringwerk weten we nu dat de rietvelden in Saeftinghe enorm belangrijk zijn als stepstone voor deze soort en andere ral- achtigen.. Voor 2005 willen we aansluiten bij de website www.birdingzeeland.nl, waar alle Zeeuwse Vo gelwerkgroepen zich bij aan gaan sluiten.Het zou waardevol zijn om in 2005 weer eens een inte grale Huiszwaluwtelling te doen. Voor dit laag drempelig onderzoek kunnen ook mensen die nog geen iid zijn van de vogelwerkgroep mee doen. Indien u interesse heeft om lid te worden van de vogelwerkgroep kunt u dit bij mij melden. Jaarverslag Kerkuilwerkgroep OZVI 2004 was een topjaar wat betreft de kerkuil. Op minimaal 37 locaties werden broedsels vastge steld en 3 broedparen produceerden 2 broedsels. Vorig jaar kwamen we op slechts 20 uit. Momen teel hangen er in OZVI 127 nestkasten waarvan in 33 gevallen gebruik werd gemaakt. Bovendien huisden er op nog eens minimaal 16 kastadres- sen een of meer kerkuilen doch hier kon geen broedgeval worden vastgesteld. De werkgroep telde afgelopen jaar 18 personen waartoe de streek in 11 telgebieden is uitgesplitst. De werkgroep heeft een flinke donatie gekregen van het bestuur van de Steltkluut voor de aan maak van 20 kerkuilnestkasten en 40 torenval- knestkasten door de reclassering Terneuzen. Aan alle nestkastbezitters kon dit jaar wederom een fraaie landelijke brochure worden uitgereikt voor de laatste maal gefinancierd door Vogelbe scherming. In de komende jaren zal door de Kerkuilwerkgroep Nederland een jaarlijkse nieuwsbrief worden bekostigd waarin in ruimharti ge bijdrage van Vogelbescherming zit. Een Zeeuwse Nieuwsbrief zat er niet in dit jaar. Vol doende financiën zijn gevonden om volgend jaar een Zeeuwse Nieuwsbrief 2002-3-4 mee te ge ven. Dit wordt een gemeenschappelijke uitgave van de Kerkuilwerkgroep Zeeland en STONE (Steenuilwerkgroep) Zeeland. Contacten zijn aangegaan met de Oost-Vlaamse Kerkuilwerkgroep. 5

de Steltkluut | 2005 | | pagina 7