A Opgaand licht Nederland LAAT HET DONKER DONKER Wees zuinig met licht Onder de campagnetitel 'Laat het donker donker', heeft de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) in 2004 aandacht gevraagd voor behoud van de donkere Zeeuwse nacht en gaan we in 2005 hiermee ver der. Naast schone lucht, helder water, gezond voedsel, en stilte, behoort ook de donkere nacht tot de 'oerwaarden', waar mensen in toenemende mate belang aan hechten. Zeker in onze hecti sche 24 uurs-maatschappij zijn velen op zoek naar meer natuurbeleving, rust, ruimte en duister nis. Voor behoud van deze oerwaarde werkt de ZMF in deze campagne samen met de 11 provin ciale milieufederaties, Stichting Natuur en Milieu, Platform lichthinder, Raad van Natuur- en Milieu onderzoek en Symbiose. Door: Melissa Ernst De duisternis die 's nachts over Zeeland valt, vormt een bijzondere waarde. Grote delen van Nederland worden reeds door kunstmatige ver lichting beïnvloed. Dit heeft effect op het welzijn en de gezondheid van mensen en dieren doordat het inwerkt op onder andere de biologische klok, het afweersysteem en de hormoonhuishouding. Uit de laatste satellietgegevens blijkt dat het deel van Nederland dat nog relatief donker is, af neemt. Ruim 500 gemeenten in Nederland zijn de afgelopen acht jaar (1992-2000) lichter gewor den. In slechts 70 gemeentes werd het donker der. Over het algemeen kan je zeggen dat in Zee land de lichtuitstraling licht is toegeno men. Dit geldt voor de gemeenten Schouwen- Duiveland, Noord-Beveland, Middelburg, Goes, Kapelle, Reimerswaal, Borsele, Sluis, Hontenisse 6

de Steltkluut | 2005 | | pagina 8