en Hulst. Kijk je naar de totale lichtuitstoot dan zijn de gemeenten Goes, Vlissingen en Middel burg de lichtste gemeenten. Kijk je naar heel Nederland dan kan je concluderen dat Zeeland als provincie nog relatief donker is. Zij staat op de vijfde plek als provincie. Provincies die donkerder zijn Friesland, Groningen, Drenthe en Flevoland. Maar de bedreigingen liggen op de loer. Zo vormt de lichthinder van de glastuinbouw in toenemende mate een probleem in Zeeland. Denk bijvoorbeeld aan de lichtvervuiling nabij Rilland, waar de omwoners en natuur echt hinder ondervinden van de assimilatiebelichting van de glastuinbouw. Maar ook de hele omgeving wordt mee verlicht. Zelfs vanuit Antwerpen is de licht gloed van dit kassengebied te zien! Daarom is het zaak om met de grootscheepse plannen nabij Terneuzen, met een geplande locatie van meer dan 300 hectare glas, niet dezelfde fout te be gaan. Honderd procent afscherming van de assi milatiebelichting is daarom de inzet van de ZMF. Mede door middel van deze campagne willen we hieraan werken. De campagne kan je dus zien als een pleidooi voor het herwaarderen van de donkere nacht en de aanpak van (toekomstige) storende lichtbronnen. De Zeeuwse start van het project heeft reeds in oktober 2004 plaatsgevonden met een drukbe zochte busexcursie. We hebben op het laatst nog een grotere bus moeten charteren, we hadden ruim 50 mensen, bestuurders, ambtenaren, na tuur en milieuliefhebbers, omwoners van (toekomstige) glastuinbouw, stedenbouwkundi gen en architecten. Tijdens de busreis voorzag lichtdeskundige Geert de Cock, voorzitter van de Belgische sterrenkundige vereniging Antares, op ludieke, maar zeer deskundige wijze, alle verlich ting onderweg van commentaar. "Welke oen heeft die reclamezuil ontworpen, die heeft toch wel zijn best gedaan om zo veel mogelijk van de reclame te missen om de hemel te kunnen ver lichten". "Die sportveldverlichting daar is zeer verouderd, die voetballers staan op de grond, die hangen toch niet in de lucht, dat is nodig aan vervanging toe. Vooral gevel-, sportveld- en re clameverlichting bleek veel beter te kunnen. Het ging volgens hem om het juiste licht, in de juiste hoeveelheid en op de juiste plek. Een ander onderdeel van de excursie was een bezoek aan het schor langs het kassencomplex van Rilland. Het schor werd beschenen door de bijna volle maan en dat ondersteunde het verhaal van ecoloog Henk Baptist. Hij sprak over donker te als noodzaak. Als het 's nachts niet donker is, heeft dat effect op de gezondheid en de biologi sche klok van de natuur (zie. In het donker zie je meer). Een bewoonster, die dicht bij de kassen woont, deed een bijna emotionele oproep om geen verlichte kassen elders in de provincie meer toe te laten. Bij de autoterminal Cobelfret te Vlis- singen-Oost liet directeur Temmerman vanaf de bovenverdieping zijn goed doordachte verlichte terrein zien. Dat gaf een verrassende kijk op de gebruikte systemen en armaturen. Tenslotte heb ben tijdens de busexcursie geconstateerd, dat we op de A58 nergens de krant kunnen lezen zonder het licht aan te doen in de bus. Dat moet dus zo blijven. Uitkomst van deze nachtelijke rondrit was dat Zeeland, zeker in tegenstelling tot de lichtvervuil- de horizon van Randstad en Brabants-Belgische stedenband, nog in het bezit is van een relatief donkere nacht. Bovendien hebben we begrepen dat met goede wil en de juiste techniek zo'n 80 van de lichtverstrooiing is te voorkomen. In 2005 willen we hiermee verder aan de slag. Samen met gemeenten, (agrarische) bedrijven en burgers gaan we op zoek naar de juiste be lichting, in de juiste hoeveelheid en op de juiste plek. Onderwerpen die op de agenda staan zijn ondermeer de verlichting van kassen, sportcom plexen en bedrijventerreinen. Daarnaast wil de ZMF er voor zorgen dat donker te als Zeeuwse oerwaarde wordt opgenomen in het Provinciale Integraal Omgeving Beleidsplan en richting provincie pleiten we voor het instellen van donkertegebieden. De klapper van campagne in 2005 wordt de eer ste 'Landelijke nacht van de duisternis' genaamd de Nacht van de Nacht op zaterdag 29 oktober. Tijdens deze avond en nacht en daarvoor wil de ZMF samen met andere organisaties in Zeeland allerlei activiteiten organiseren over de schoon heid van de nacht (zoals een nachtdierenexcur sie en sterrenkijken) en over de aanpak van sto rende lichtbronnen. Dat wordt een grootste hap pening. Maar dat kunnen we niet alleen. Als ZMF willen we u graag uit nodigen om met ons mee te doen door ook in jullie regio het on derwerp onder de aandacht te brengen van de politiek en de burger. Voor meer informatie: - de website: www.laathetdonkerdonker.nl - Melissa Ernst en Geertje van der Krogt ZMF), tel 0113 230075

de Steltkluut | 2005 | | pagina 9