HANDJEKLAP MET ZEEUWS VLAAMSE NATUUR Momenteel maakt de politiek allerlei plannen die de Zeeuws Vlaamse natuur(ontwikkelingen) beïn vloeden. De Nederlandse en Belgische regering hebben besloten de Westerschelde verder te verdiepen. Er komt 200 miljoen euro voor de aan leg van 600 ha getijde natuur (tegen 100 miljoen voor de verbetering van infrastructuur o.a. ver dubbeling van de Tractaatweg). De gemeenten Terneuzen en Hulst hebben MER procedures gestart ten behoeve van Glastuinbouw in de Ka naalzone en Plan Perkpolder in de Kop van Hon- tenisse. Bovendien heeft de gemeente Terneu zen onlangs haar recreatievisie gepresenteerd. Schelde doet zeer Een van de meest opvallende natuurgebieden in Nederland is toch wel de Westerschelde. Bijna nergens komen twee identiteiten zo dicht bij el kaar als in de monding van de Schelde. Aan de ene kant is het het laatste grote estuarium van noordwest Europa, met een uniek meergeulen- stelsel en samen met Waddenzee en Ooster- schelde het belangrijkste vogelgebied van Neder land. Aan de andere kant is het de "snelweg" naar de wereldhaven Antwerpen. De schorren en slikken zijn bedijkt en omgezet tot landbouwgrond en de industriële complexen van het Sloe en Terneu zen. Beide werelden botsen. De (ecologische) kwaliteit van het Schelde-estuarium staat onder grote druk. De schaalvergroting in de scheepvaart zorgt er voor dat de haven van Antwerpen steeds grotere schepen onafhankelijk van het getij wil kunnen ontvangen. Eind jaren negentig kon de verdie ping zonder bijvoorbeeld een Milieueffectrapport worden gestart. Er was wel geld beschikbaar gesteld voor natuurcompensatie langs de Wes terschelde, maar geen locaties aangewezen. Van de natuurcompensatie die een directe relatie heeft met het estuarium (lees 'in het estuarium') is niets terecht gekomen. De Europese Commis sie heeft Nederland diverse keren op de vingers getikt vanwege het uitblijven van buitendijkse natuurcompensatie. De 2e verdieping was nog maar nauwelijks ach ter de rug of Vlaanderen deed een nieuw verzoek om tot verdere verdieping. Het hele circus dat begon kon opnieuw beginnen. Met de hete adem Door: Marian Langeveld van de (Zeeuwse) industrie, boeren en de Euro pese Commissie in de nek gaf Nederland aan dat zij een verdiepingsverzoek alleen in samenhang met de andere functies van het gebied wilde overwegen. Beide partijen kwamen overeen dat een visie opgesteld zou worden, waarin uitwer king wordt gegeven aan het streven naar een evenwichtige (optimale) combinatie van veilig heid, toegankelijkheid én natuurlijkheid voor het hele Schelde-estuarium. Voor het onderdeel natuurlijkheid van de Lange termijnvisie heeft een groep wetenschappers een Natuurontwikkelingsplan (NOP) opgesteld. In dit NOP wordt de toestand van het estuarium beoor deeld en doen de wetenschappers concrete voor stellen voor maatregelen die nodig zijn om het streefbeeld voor natuurlijkheid in 2030 te halen. Uit de beoordeling komt naar voren dat de hoe veelheid energie die de waterbeweging in het estuarium een probleem vormt. Het ontbreekt aan ruimte voor processen. Dat leidt tot proble men voor zowel de veiligheid als de ecologie. Volgens het Natuurontwikkelingsplan (NOP) is tussen nu en 2030 circa 8.000 hectare natuuront wikkeling in Vlaanderen en 4.000 hectare in Ne derland nodig. In de Ontwikkelingsschets 2010 worden de maat regelen die voor 2010 genomen moeten worden op het gebied van veiligheid, toegankelijkheid en natuurlijkheid voor het hele Schelde-estuarium concreet gemaakt. Het stuk trekt de conclusie dat de Westerschelde voor 2010 in een keer verdiept kan worden met nog eens 1,40 meter. In het Ne derlandse deel van de rivier wordt minimaal 600 hectare nieuwe natuur aangelegd. Volgens de uitgangspunten van de LTV mag het meergeulensysteem van de Schelde nooit aan getast worden. Maar ondanks de gedegen in steek van de wetenschappers, moet geconclu deerd worden dat het NOP niet geheel is door vertaald naar het pakket natuurmaatregelen in de OS2010. Vooral het pakket voor de Westerschel de (zeg maar het Nederlandse grondgebied) is schamel. Er wordt uitgegaan van minimaal 600 hectare natuurontwikkeling langs de Westerschelde: 300 ha in de Hedwige/ Prosperpolder (op Nederlands 10

de Steltkluut | 2005 | | pagina 12