DE ZWART-ROSSE ZANDBIJ IN BRAAKMAN NOORD mlMÊÊSaHJMflPr' Door: Lucien Calle en Sandra Dobbelaar Onder deze titel verscheen in 2004 een verslag dat werd uitgegeven door Staatsbosbeheer en De Steltkluut. Het rapport werd geschreven door Sandra Dobbelaar en Lucien Calle. Als deze Steltkluut van de pers rolt zijn de prachtige bijen alweer volop actief. Uit de studie hebben we hier onder 3 hoofdstukjes overgenomen. Het be schrijft enkele aspecten van het leven in de kolo nie, een vergelijking met andere studies, en de samenvatting van het verhaal. Misschien wordt u nieuwsgierig en besluit u om zelf ook eens in Braakman Noord te gaan kijken. En voor de geïn teresseerde, er zijn nog steeds rapporten ver krijgbaar. Strijd om de nestholletjes Ook onderlinge agressie maakt deel uit van het leven in de kolonie. Het komt voor bij de niet pa- ringsbereidwillige vrouwtjes rondom de nestholle tjes, die zich de opdringerige mannetjes van het lijf moeten houden (zie hiervoor hoofdstuk 21. Paargedrag) Maar ook om de nestholletjes wordt er soms flink gevochten. De reden daarvan kunnen we ons goed indenken. Het graven van zo'n hol kost immers veel tijd en energie. Wanneer je als sterk vrouwtje een hol van een zwakker vrouwtje kunt overnemen, is er natuurlijk veel winst. Daarnaast is het mogelijk dat de strijd niet gaat om de holle tjes, maar om de beste plekjes. We namen enke le van deze gevechten en overnames waar, die we hieronder beschrijven: Op 28 maart 2003 liet een wat minder vitaal vrouwtje zonder iedere vorm van strijd, zich ver drijven van haar nesthol. Even later begon ze op korte afstand een nieuw nesthol te graven. Dit vrouwtje was kennelijk te zwak om de strijd aan te gaan. Op 20 maart 2002 keert een vrouw (hierna aan gehaald als V1) steeds terug en probeert in hol 1 binnen te komen; ze zoekt in de omgeving, graaft en probeert in het hol naar binnen te gaan. Een tweede vrouwtje (V2) komt uit datzelfde holletje. V1 gaat naar binnen, V2 gaat weg. V1 keert zich 14

de Steltkluut | 2005 | | pagina 16