wm EegaatassBsgêgseag^^ r Nieuwe zoektocht naar de vijfvlek-sint-jansvlinder in het oostelijk deel van Zeeuws Vlaanderen. Canisvliet te Westdorpe. We waren getipt door een medewerker van SBB dat er in de Canisvliet volop Z. trifolii's zouden zitten! Net zoals vorige week bij Omroep Zeeland TV, zei hij. Wij hebben veel Tyria jacobaeae, sint-jacobsvlinders, gezien en ook andere gevleu gelde vrienden inclusief dazen maar geen Z. trifo- ii! De rolklaver, de waardplant, hebben we ook niet gezien. Het enige opvallende was eigenlijk één groot dikkopje. Deze vlindersoort wordt de 'aatste jaren maar zeer weinig meer gezien in Zeeuws Vlaanderen. '(anaalberm angs het kanaal Gent-Terneuzen ten noorden \/an Passluis (Westdorpe) worden twee Z. trifolii's gezien en één sabelsprinkhaan waarvan onder staande foto's. Bij rotonde Sluiskil Een zeer goede plaats voor de populatie van de Z. trifolii's is de groenstrook, gedeeltelijk weg berm, gelegen tussen de spoordijk c.q. Water gang en de Provinciale weg nabij de rotonde te Sluiskil. In deze omgeving werden niet minder dan 421 Z. trifolii's geteld. Hier troffen we ook één metaalvlinder (Adscita statices), wat ook een zeer zeldzame soort is. Hier was ook te zien dat de vlinders meerdere keren paren en dat de vlekken soms versmolten zijn. Terneuzen. sluizencomplex Rond het zeesluizencomplex, Portaal van Vlaan deren enz. zitten al vele jaren Z. trifolii's. We zijn nu te Terneuzen. Het maaibeheer is hier nogal wisselend en sommige plaatsen zijn ongeschikt geworden door de vergrassing. Op diverse plaat sen moet er weer eens in de grond gewroet wor den, wat weer gunstig is voor de rolklaver. Toch is het niet allemaal kommer en kwel. Ten noor den van deze sluis worden door ons zo'n 286 Z. trifolii's gezien In dit verslag zijn ook de data met de maxi male aantallen per waarnemer opgenomen van plaatsen waar in 2004 ook vijfvlek-sint- jansvlinders werden gezien. Hulst en omgeving In de omgeving van Hulst zijn de laatste jaren altijd wel wat vlinders waargenomen. Soms is het verblijf maar van korte duur. In 2004 werden er op een aantal nieuwe plaatsen vlinders waarge nomen. 19

de Steltkluut | 2005 | | pagina 21