BRAAKMAN IN HET LICHT Door: Angelique van der Veeke Communicatiemedewerkster Staatsbosbeheer regio Zuid aatsbosbeheer is blij met de nieuwe natuurin- htingsplannen in de Braakmanpolder. Er komt mers 180 hectare nieuwe natuur bij en in de dkomst mogelijk nog meer. Nu al is het Braak- anbos één van de grootste bossen van ;euws-Vlaanderen. Samen vormt dit straks een :>or Zeeuwsch-Vlaanderen uniek natuurgebied arin omwonenden en recreanten genoeglijk nnen vertoeven. zijn twee belangrijke zaken die veranderen, komt meer licht en ruimte in het huidige Braak- anbos zodat de aanwezige natuur zich beter m ontwikkelen met een grotere diversiteit aan tdzame fauna en flora. Dit betekent dat ver- oedelijk in 2006 gekapt zal worden in het al .staande bos. Alhoewel het nieuwe aangeplan- bos zich dan nog in een pril stadium bevindt innen we zeggen dat er dan al een veel groter os het gebied omringt. Waarom worden er be- aande bomen gekapt? De kreek moet meer imte krijgen en de planten onder de bomen eigen te verstikken omdat er weinig ruimte tus- en de bomen is en er te weinig licht bij de grond an komen. Het meest karakteristieke aan dit gebied is de ekenstructuur. Door het weghalen van de bo en rondom de kreek en een nieuw te graven reekuitloper kunnen er meer planten groeien die ar van oorsprong thuis horen. Zo komen we bij et tweede belangrijke punt dat het gebied een inder uiterlijk en gebruik zal geven. Naast het raven van een nieuwe kreekuitloper wordt het ail van de Braakmankreek verhoogd. Het water peil van het gebied wordt zeer langzaam ver hoogd. Deze peilverhoging gebeurt in nauwe samenwerking met betrokken instanties, natuur- verenigingen en gebruikers om zo te zorgen dat de bestaande natuur zich langzaam kan aanpas sen aan het natter worden van het gebied. De vernatting heeft het doel om een plas- en drasge- bied te creëren. Tevens zorgt dit voor een betere leefomgeving voor een groter diversiteit aan vo gels. Er wordt dan ook een toename aan steltlo pers verwacht. Vermoedelijk gebeurt er tot 2006 in het huidige bos weinig. Alleen de huidige parkeerplaats aan de hoek van de Savoyaardsweg-Braakmanweg is vanaf januari 2005 komen te vervallen. Daar is een klein stuk van het bos verwijderd om de nieu we kreekuitloper te kunnen graven. Het naastge legen parkeerterrein en de andere bestaande toegangspaden naar het bos blijven voorlopig onveranderd. Ook de bestaande wandelpaden blijven, tot de bosomvorming plaatsvindt, be schikbaar. Bij de definitieve bosomvorming na dert wordt gekeken naar eventuele alternatieve wandelroutes. In de toekomst is er in ieder geval veel ruimte om te wandelen en om te struinen door een gebied dat wordt begraasd door runde ren. De fietspaden en de geplande ruiterpaden zorgen voor nieuwe mogelijkheden om de natuur te beleven. In het voorjaar, vanaf april tot en met november 2005 worden iedere laatste zondagmorgen van de maand om 10.30 uur, excursies gegeven in Braakman Noord, aanvang bij het parkeerterein. Ter plaatse wordt u dan verteld hoe het gebied er daar uit komt te zien. Als u vragen heeft over de excursie Braakman in het licht of u wilt aanmel den of vragen hebt over het beheer of het gebruik van het gebied, dan kunt u contact opnemen met ondergetekende. GsM: 06-22452786 e-mail: a.veeken@staatsbosbeheer.nl Excusie data: Zondag 24 april, 29 mei, 26 juni, 31 juli, 29 au gustus, 25 september, 30 oktober en 27 novem ber 27

de Steltkluut | 2005 | | pagina 29