VERSLAG ZEEUWSE ROOFVOGELDAG SAEFTINGHE Dan wordt het tijd deze beestjes eens beter te leren kennen. Na een inleiding over de leefwijze van vleermuizen, bezoeken we een aantal zomerverblijven. Daar tellen we in groepen de aantallen uit- en invliegende dieren. Die avond wordt erop verschillende plaatsen in Nederland geteld. Alle gegevens worden verzameld door de Zeeuwse Zoogdieren Werkgroep. Hoe meer men weet over deze dieren, des te beter kunnen we hun levenswijze begrijpen en ze beschermen. VOORAANKONDIGING Open Schelde Weekend: De Schelde Natuurlijk! Boottocht: Op het water zie je meer Datum: zaterdag 11 juni Tijd: 19.30-24.00 uur, inschepen vanaf 19.00 uur Plaats: vertrek en aankomst oude veerhaven te Terneuzen Organisatie: Zeeuwse Milieu Federatie i.s.m. NBV De Steltkluut en 't Duumpje Contact: Zeeuwse Milieu Federatie, 0113-230075 tijdens kantooruren Kosten: 10,00 Let op: Aanmelden verplicht. Er kunnen maximaal 100 personen mee. Vol is vol! In het kader van de campagne: de Schelde Natuurlijk organiseren de gezamenlijke Zeeuws Vlaamse Natuurverenigingen vanavond een boottocht over de Westerschelde. We zullen langs de belangrijke hoogwatervluchtplaatsen tussen Terneuzen en Breskens varen en als de nacht is ingevallen is, kun nen we de schoonheid van de nacht op de Westerschelde ervaren. In het volgende nummer zult u meer over de campagne Schelde Natuurlijk! en het Open Schelde Weekend lezen. Zaterdag 22 januari 2005 was de Roofvogelwerk groep Zeeland voor de jaarlijkse bijeenkomst te gast bij het Zeeuwse Landschap. De middag begon met een bijeenkomst in het bezoekerscen trum Saeftinghe. Daar bleek dat in het voorjaar van 2004 in totaal circa 250 roofvogel nesten wer den gecontroleerd. Dat is bijna één vijfde van de Zeeuwse roofvogelpopulatie. Nestcontroles zijn nodig om het broedsresultaat vast te kunnen stellen. 2004 was een goed jaar voor Buizerd en Torenvalk. Beide soorten eten vooral muizen. Door de goede muizenstand wisten beide soor ten veel jongen groot te brengen. Boomvalk en Door: Henk Castelijns Sperwer die jongen hebben zodra er veel jonge zangvogels uitvliegen, deden het minder goed. Door het slechte weer vanaf half juni was het aanbod aan jonge zangvogels beperkt. Daarom vlogen er minder jonge Boomvalken en Sperwers uit dan het jaar daarvoor. Zeeland is in Nederland een bolwerk van de Brui ne Kiekendief. Een kwart van de Nederlandse populatie broedt er. Het gaat al een paar jaar minder goed met deze soort. In 2004 hadden Bruine Kiekendieven vanwege de goede muizen stand een redelijk aantal jongen, maar het aantal 4

de Steltkluut | 2005 | | pagina 6