broedparen neemt al een paar jaar af. Er werd verbaasd gelachen toen de populier daarvan de schuld kreeg. Enige uitleg was nodig. Bruine Kie kendieven broeden op de grond, meestal in riet velden. Door aanplant van bomen nabij rietvel den kunnen Buizerds en Zwarte Kraaien die in bomen broeden zich in de buurt van Bruine Kie kendieven vestigen. Ook voor Bruine Kiekendie ven geldt dat je de concurrentie maar beter verre van je kunt houden. Havik en Slechtvalk zijn in Zeeland aan een op mars bezig. In 2004 waren er in Zeeland vier broedparen van de Slechtvalk en ten minste 15 broedparen van de Havik aanwezig. De Havik komt de provincie binnen vanuit het noordwesten (Holland) en het oosten (Brabant), in Zeeuws- Vlaanderen broedt de soort nog niet. In Neder land broedende Slechtvalken stammen af een in Duitsland geïntroduceerde populatie. Ze hebben een streke voorkeur voor nestkasten. In Zeeland hangen vier nestkasten, waarvan er in 2004 drie bezet waren Twee paren brachten jongen groot. Er is in Zeeland een discussie gaande over het ophangen van nestkasten voor deze soort. Er zijn aanwijzingen dat Slechtvalken een negatieve invloed hebben op koloniebroedende vogels zo als sterns. Daarom hebben de Zeeuwse roofvo gelaars besloten nabij de Delta-wateren geen nieuwe nestkasten op te hangen. Tot nu toe is overigens nog niet gebleken dat Slechtvalken sterns op het menu hebben staan. Nabij de nest kast in de Braakmanhaven werden 71 prooires- ten verzameld. Daaruit bleek dat vooral ter plaat se foeragerende steltlopers, en in mindere mate duiven en bosvogels werden gegeten. Het Slechtvalkenpaar in Sas van Gent sloeg elf keer een duif en één keer een spreeuw. Nabij de ra dartoren van Saeftinghe werden 23 prooiresten verzameld, de helft was duif en de rest bestond uit steltlopers, eenden en waterhoentjes. Voor gedegen onderzoek zijn goede roofvoge laars nodig. Daarom werd in 2004 in Zeeuws- Vlaanderen en op Tholen een opleiding gestart. In totaal slaagden 35 mensen voor theorie en praktijk en 9 mensen voor alleen theorie. Zij ont vingen daarvoor een certificaat. Er zijn plannen om in 2006 een cursus te geven in Midden Zee land. Het roofvogelwerk ligt daar sinds een paar jaar namelijk vrijwel op zijn gat. Na de binnensessie stond een wandeling op de dijk van het Verdronken Land van Saeftinghe op het programma. Saeftinghe is in de winter het beste roofvogelgebied van Zeeland. De tiendui zenden overwinterende watervogels zorgen voor een gedekte tafel. In totaal werden bijna 90 roof vogels waargenomen. Het ging om zeven ver schillende soorten waarvan de Zeearend de meeste aandacht trok. Fantastisch was te zien hoe een Slechtvalk de Zeearend die op een paal tje zat probeerde te verjagen. Een kwartierlang dook de Slechtvalk op de Zeearend die om zich af te weren telkens zijn machtige vleugels spreid de. De Zeearend is met een vleugelspanwijdte van meer dan twee meter de grootste regelmatig in Nederland voorkomende roofvogel. Tegen schemering trok men langs een dam het schor in naar een uitkijkpunt. Daarvandaan was er zicht op de 's winters grootste kiekendieven- slaapplaats van Noordwest Europa. In totaal wer den 61 Bruine Kiekendieven en 8 Blauwe Kieken dieven geteld. Een bezoek aan de slaapplaats met zo'n grote groep vogelaars is uniek. De slaapplaats bevindt zich immers in gesloten ge bied.

de Steltkluut | 2005 | | pagina 7