Aantal exuvia's per seizoen Geboorteoverschot Zoals gezegd werden alle huidjes van uitgeslo- pen libellen (exuvia's) verzameld. Voor zover we die te pakken konden krijgen dan, want per sei zoen bleven er toch zeker zo'n 15 tot 20 huidjes onbereikbaar aan de planten hangen of in het water drijven. Bij de hieronder genoemde aantal len zouden dus nog enkele exemplaren extra kunnen worden opgeteld. De Grote Keizerlibel was de talrijkste uitsluiper. Van Platbuik, Gewone Oeverlibel, Lantaarntje en Azuurwaterjuffer wer den slechts enkele huidjes gevonden. In figuur 3 wordt het totaal aantal exuvia's van de Grote Keizerlibel gegeven. Na 1 jaar ging het al om 12 verzamelde exempla ren en in 2002 waren het er zelfs 105. Opmerke lijk is dat na 2002 ook de voortplanting begint terug te lopen. Nu is het niet altijd zo dat alle uit- geslopen libellen ook het volwassen stadium bereiken. Een pas uitgeslopen libel is kwetsbaar en vormt een lekker hapje voor menig ander dier. Vogels en bijvoorbeeld wespen lusten er wel pap van. Toch zullen er naar schatting wel enkele tientallen aan de predatie ontsnappen. In 2002 werd er echter maar 1 volwassen territoriaal mannetje en 1 eileggend vrouwtje waargenomen. Nu is het bekend van libellen dat territoriale man netjes elkaar afwisselen bij de voortplantingsbio- topen. Het kan dus best zijn dat er meerdere volwassen exemplaren aanwezig zijn geweest. Maar toch zeker geen tientallen. Kennelijk is er hier een flink geboorteover schot. Blijkbaar blijven lang niet alle uitgeslopen libellen bij hun geboorteplaats hangen. Het leef gebied is klein en de dieren trekken weg, wat de lage waarnemings aantallen ver klaart. Op deze manier bevoor raadt de poel een deel van de om geving van libel len. Zo blijkt hoe belangrijk een goed functione rend voortplan- tingsbiotoop is in een omgeving van grootschalige kleipolders. Huidje libelle 12

de Steltkluut | 2005 | | pagina 14