VERKENNENDE ONTWERPSTUDIE NATUURONTWIKKELING GECOMBINEERD MET AQUACULTURES ROND DE WESTER- SCHELDE; studentenproject in Hellegatpolder I I Duiker l ...I.............. I Kreekbodem Door: Jouke Heringa, Spring (Centrum voor Duurzaamheid en Water), Hogeschool Zeeland samenvatting De belangen zijn groot in het Schelde estuarium. In het beleid voor de lange termijn staat dat de toegankelijkheid van de haven van Antwerpen, de veiligheid van het achterland én de natuurlijk heid van het estuarium gegarandeerd moet wor den. In opdracht van het projectbureau Proses, verantwoordelijk voor de ontwikkelingsschets 2010, is in 2004 een studie verricht naar de mo gelijkheden van zoute natuurontwikkeling in com binatie met teelt van mosselen en zeekraal. Voor twee polders aan de Westerschelde (Braakman en Hellegatpolder) werkten Spring en studenten aan de opleiding Aquatische Ecotechnologie van de Hogeschool Zeeland uit hoe vergroting van de zogenaamde estuariene dynamiek gerealiseerd kan worden. Zowel de variant 'ontpolderen' als 'gecontroleerd inlaten' werd daarbij onderzocht. In dit artikel wordt alleen de laatste variant toege licht. Daarnaast is geschetst waar en hoe de combinatie van natuurontwikkeling en zilte teel ten vorm gegeven kan worden en hoe het bin nenkomende water daarbij wordt verdeeld in de polder. Uit de studie blijkt dat teelt van mosselen en zeekraal haalbaar lijkt en goed gecombineerd kan worden met meer estuariene dynamiek in/langs de Westerschelde. Een gecontroleerde inlaat bij de Hellegatpolder biedt uitstekende kan sen. Aanleiding De komende tijd moet er in het kader van het kabinetbesluit rond de ontwikkelingschets 2010, 600 ha aan natuurontwikkeling (met estuariene dynamiek) worden uitgewerkt. De helft van dit oppervlak betreft polders, grenzend aan de Wes terschelde in het gebied tussen Hansweert en Vlissingen. De komende maanden moet duidelijk worden welke polders voor natuurontwikkeling aangewezen worden.. Daarnaast is er in Zeeland toenemende aan dacht voor de mogelijkheden van zoute aquacul- tuur (teelt van zilte organismen, zie intermezzo) o.a. als gevolg van opgelegde beperkingen bij de traditionele schelpdiervisserij. Een combinatie bij Figuur 1 Peil in Westerschelde l Peil in Polder j l Max. Peil Verval tijd (uren) - waterpeil Westerschelde waterpeil Braakmanpolder waterpeil Hellegatpolder Westerschelde van natuurontwikkeling met zilte aquacultuur biedt mogelijk kansen. Studenten van de opleiding Aquatische Ecotech nologie en Spring (Centrum voor Duurzaamheid en Water) is daarom gevraagd om de mogelijk- 16

de Steltkluut | 2005 | | pagina 18