COMCOAST PROJECT: PERKPOLDER Het gebied van de voormalige veerhaven in Perkpolder, een kleine polder in Oost- Zeeuws-Vlaanderen in de provincie Zeeland (NL), is in ontwikkeling. De polder grenst aan de Westerschelde en is vooral bekend gewor den door zijn veerhaven en de veerdienst Kruiningen-Perkpolder, die niet meer in ge bruik is sinds de opening van de Wester- scheldetunnel in maart 2003. Het wegvallen van de veerverbinding en daar aan gekoppelde bedrijvigheid is voor de ge meente Hulst aanleiding om het gebied verder te ontwikkelen om de leefbaarheid in het ge bied Perkpolder te waarborgen. Veiligheid Hoofdonderdelen van de gebiedsontwikkeling van Perkpolder vormen de aanleg van een jacht haven in de voormalige veerhaven, buitendijkse natuurontwikkeling in combinatie van het verleg gen of aanpassen van de waterkering, de bouw van permanente en recreatiewoningen en de aanleg van een golfbaan. Genoemde onderdelen zijn omschreven in een startnotitie Milieu Effect Rapportage (MER). In 2005 zullen milieueffect studies en vergelijking van varianten worden uit gevoerd om te komen tot een definitief en geac cepteerd ontwikkelingsplan voor de omgeving van Perkpolder. Voor het ontwerp van de nieuwe waterkering bij Perkpolder is een van de mogelijkheden de inno vatieve methode 'waterkeren in de breedte' (voorheen bekend als 'Dijk met Bereik'). In plaats van waterkeren met een enkele dijk wordt de waterkeringsfunctie gezocht in een ge bied. Deze methode wordt uitgewerkt door het Europe se project ComCoast. ComCoast staat voor 'COMbined functions in COASTal defence zones'. Het project richt zich op het combineren van de veiligheid en het ruimtelijk gebruik in de kustzone. Multifunctionele waterkeringszones kunnen een geleidelijker overgang bieden van zee naar land, die de bevolking en het milieu in die kustgebieden ten goede komen en die econo misch haalbaar zijn. Juist daarom is Perkpolder gekozen als demonstratieproject of 'pilot' voor ComCoast, dat als dijkvak op de lijst staat om te Door: Rijkswaterstaat afd. Zeeland Sasisceneept Waterkeren in de breedte' worden versterkt. Een nieuw aan te leggen of aan te passen water kering moet altijd aan de wettelijke veiligheids normen voldoen. Deze veiligheidsnormen stellen dat waterkeringen zo sterk moeten worden ge maakt, dat ze in tact blijven, ook onder extreme (storm)omstandigheden. De innovatieve methode 'waterkeren in de breedte' gaat uit van een zeke re mate van golfoverslag bij de dijk, dat wil zeg gen dat er bij extreme weersomstandigheden golven over de waterkering kunnen slaan. Maar de waterkering blijft ook dan sterk. Deze golfover slag doet dus niets af aan de veiligheid van de dijk. In vergelijking met een traditionele waterkering, die versterkt wordt door verhoging, is een 'waterkering in de breedte' lager. Hierdoor is een waterkering minder ingrijpend in het landschap pelijke beeld en neemt het ook minder ruimte in beslag. Wel moet dit natuurlijk goed te combine ren zijn met ander gebruik van die zone achter zo'n dijk. Als het verder landinwaarts niet alleen veilig maar ook droger moet zijn, dan kan een tweede, lagere waterkering worden gemaakt om het gebied met overslaand water af te bakenen. Deze nieuwe' situatie biedt andere exploitatie mogelijkheden voor het gebied achter de dijk. In het kader van de gebiedsontwikkeling Perkpolder wordt een functiecombinatie van recreatie en natuur gezocht. Waarom waterkeren in de breedte? Een stukje geschiedenis: In het kader van de Integrale Visie Deltawateren is ook de veiligheid van Zeeland op de lange termijn bekeken. Het blijven verhogen van onze dijken is in de toe komst niet overal mogelijk. Op welke manier kun nen we de zeespiegelstijging dan aan? Daartoe is een verkenning gestart naar andere methoden voor het versterken van waterkeringen en 'waterkeren in de breedte' bleek hiervoor een 20

de Steltkluut | 2005 | | pagina 22