4 HET SCHELDE ONTDEKKINGSWEEKEND: Laatje verrassen door de schatten van de Schelde De Schelde staat momenteel volop in de kijker. De rivier is belangrijk voor Nederland en voor België. Voor beide landen is een duurzaam, mul tifunctioneel en natuurlijk Schelde-estuarium een voorwaarde voor de lange termijn. Veel partijen zijn druk in de weer om daar over een coherente visie te ontwikkelen. Dit is nodig want in het Scheldebekken leven 10,5 miljoen mensen. Bo vendien is het één van de belangrijkste industrië le zones van Europa en werden de Schelde en haar zijrivieren geschikt gemaakt voor de scheepvaart. Tegelijkertijd blijft de Schelde een unieke brok natuur in Europa. Om deze duurza me visie waar te kunnen maken, moet de Schel de kunnen rekenen op de waardering van zowel haar gebruikers, aangelanden in de ruime omtrek als van de publieke opinie. Want onbekend maakt onbemind... Daarom trakteert het Scheldeweekend van 11 en 12 juni 2005 - een initiatief van 'De Schelde Na tuurlijk!', samen met betrokken overheden en lokale organisaties - je op de vele verrassingen die de Schelde tussen Vlissingen en Gent in pet to heeft. Want de Schelde is veel meer dan een drukke scheepvaartroute, geflankeerd door grijze industriezones langs haar oevers... Een natuurlijk unicum van onschatbare waar de! Als een onbenullig beekje ontspringt de Schelde te midden van de goudgele korenvelden in het noorden van Frankrijk. Van daaruit voert ze da gelijks op haar tocht van 355 km ruim tien miljoen kubieke meter water naar zee. Onderweg onthult ze langzaam maar zeker haar grootsheid. Vanaf Gent tot aan haar monding in de Noordzee zwelt de breedte van de Schelde - op een afstand van amper 160 km - majesteitelijk aan van 50 tot 5000 meter! Voorbij Doel gaat haar min of meer enkelvoudige stroomgeul over in een veel- stromen-bedding met een wirwar van geulen, zandbanken en slikplaten. Uniek aan de Schelde is het komen en gaan van Boottocht: Op het water zie je meer Datum: zaterdag 11 juni Tijd: 19.30-24.00 uur, inschepen vanaf 19.00 uur Plaats: vertrek en aankomst oude veerhaven te Terneuzen Organisatie: Zeeuwse Milieu Federatie i.s.m. NBV De Steltkluut en 't Duumpje Contact: Zeeuwse Milieu Federatie, 0113-230075 (zie pagina 2) de Noordzee dat zich tot diep in Vlaanderen, tot in Gent, laat voelen. Tweemaal per dag dringt bij vloed ter hoogte van Vlissingen ruim één miljard kubieke meter zout zeewater als een langgerekte golf het Schelde-estuarium binnen, om zich daar na met eb opnieuw terug te trekken. Op die ma nier veroordeelt de Noordzee noodgedwongen twee werelden van verschil - de zoute en de zoete wereld - tot een woelig samenleven in het Schelde-estuarium. Dit getijdengebied van de Schelde tussen Gent en Vlissingen - 35 000 ha groot - is dan ook naar Europese maatstaf een natuurlijk unicum van onschatbare waarde! De mens trotseert van oudsher de Schelde De mens heeft de woeste krachten van de Schel de nooit geschuwd. Vanaf de 9de eeuw zocht hij de hogere opgeslibde plaatsen in het Schelde- estuarium op om er zich te vestigen. Vanaf de 10de eeuw probeert hij met dijken en inpolderin gen zijn hebben en houden tegen de opdringeri ge rivier droog te houden. Maar de Schelde liet zich niet zomaar zonder slag of stoot in dit keurs lijf tussen dijken wringen, zo getuigen geschriften over de Sint-Elisabethsvloed in 1430 en de Aller heiligenvloed in 1570. Gestuwd door welvaart en techniek kwam in de 16de eeuw een nieuwe reeks inpolderingen in een stroomversnelling. Vanaf de 19de eeuw won de scheepvaart aan economisch belang en maakt Antwerpen zich op om tot een wereldhaven uit te groeien. Daarom hielden ze in Antwerpen de dichtslibbing van de Westerschelde angstvallig in de gaten, maar bag- gerwerken slaagden er in om de vaargeul naar Antwerpen steeds voor grotere schepen toegan kelijk te maken. Op veie plaatsen laat de Schelde op haar beide oevers - pendelende veerboten brengen mensen steeds weer aan de goede kant - dit historisch en nooit ophoudend samenspel tussen mens en natuur zien... 5

de Steltkluut | 2005 | | pagina 7