MEDEWERKING GEVRAAGD VOOR HUISZWALUWINVENTARISATIE Alex Wieland In Zeeuws-Vlaanderen broeden 4 soorten zwalu wen. De Boerenzwaluw broedt vooral In schuren en stallen, de Oeverzwaluw graaft zijn nestholte in zandige steile oevers, de Gierzwaluw nestelt in kieren van (oude) gebouwen en de Huiszwaluw maakt zijn nest onder overstekken van daken. Met de meeste zwaluwen gaat het niet zo goed. De Huiszwaluw is de laatste decennia sterk ach teruitgegaan in Nederland. In de meeste gebie den zijn de aantallen in tien jaar tijd meer dan gehalveerd. De soort is daarom op de Rode Lijst van bedreigde vogels geplaatst. Deze afname is het gevolg van meerdere factoren. De vogels kunnen in de omgeving van de nesten minder voedsel (insecten) vinden waardoor ze minder jongen groot kunnen brengen. Oevers van water lopen worden afgewerkt met oeverbeschoeiing, plassen en modderpoelen moeten wijken, want deze zijn geen fraai gezicht. De zwaluwen kun nen dan minder makkelijk aan modder komen om hun nesten te bouwen en insecten die hier zijn te vinden zijn verdwenen. Ook het aantal geschikte nestlocaties is afgenomen. Bij nieuwbouwhuizen worden materialen gebruikt waar de zwaluwen geen nest tegen kunnen maken en er zijn nog steeds mensen die de zwaluwnesten verwijderen (bij overlast van mest kan er ook een plankje onder het nest aangebracht worden!). In de jaren tachtig en negentig zijn in Zeeuws-Vlaanderen diverse steden, dorpen en polders onderzocht op broedende Huiszwaluwen. Toen is gebleken dat onze regio één van de belangrijkste bolwerken voor deze soort in Nederland is. Sinds dien zijn de meeste dorpen en steden nog maar incidenteel on derzocht. Gebleken is dat over het algemeen de soort ook bij ons sterk is afgenomen. In Hulst bij voorbeeld van 77 nesten in 1988 tot 11 nesten in 2004, in Sluiskil lijkt de soort inmiddels te zijn uit gestorven. In Hoek lijkt er sprake van een min of meer stabiele po pulatie die jaarlijks rond de 100 nesten zit. Het behoort al jaren tot de zwaluwrijkste dorpen van Ne derland. De aanwezigheid van de Hoekse kreek levert hieraan een belangrijke bijdrage, want hier is veel voedsel te vinden boven het water en het riet. Het vermoeden is daarom dat in andere dorpen en steden de afname van voedsel een belangrijke factor is voor de achteruitgang. Lamswaarde is het best onderzochte dorp in onze regio. Jaarlijks telt J. de Bakker alle nesten, ook hier is een sterke afna me. De resultaten zijn te zien in onderstaande gra fiek. Van andere steden, dorpen en polders is min der bekend. We zouden in de zomer van 2005 graag een uitge breide inventarisatie doen om te onderzoeken hoe veel Huiszwaluwen er momenteel in onze regio broeden. De periode vanaf eind juni tot eind augus tus is hiervoor geschikt. Het is een kwestie van lopen of fietsen door stad, dorp of polder en bij alle geschikte locaties kijken of er Huiszwaluwen zitten. Per adres wordt het aantal nesten opgeschreven. Deze inventarisatie is zeer geschikt om mensen met minder vogelkennis, kennis te laten maken met vogelonderzoek. Het tellen van een (deel van een) stad, dorp of een stukje polder kan op 1 avond ge beuren en levert veel waardevolle informatie op. Heeft u zin om ook mee te helpen met tellen of coördineren van het onderzoek, meldt u dan aan via vogelwerkgroep@steltkluut.nl Huiszwaluwnesten in Lamswaarde 3 c 13

de Steltkluut | 2005 | | pagina 15