Omdat ik toch gemiddeld om de drie dagen op Canisvliet kom, lijkt het mij uitgesloten dat ik een broedgeval van de "blauwe flits" zou mis lopen. De Ijsvogel is op Canisvliet een zomer-, na jaar- en wintergast. Al in juli verschijnen vo gels maar na februari zijn ze heel zeldzaam. Er zijn sinds 1954 (aanvang der geregistreer de waarnemingen) amper twee waarnemin gen in maart25 maart 1984 en 26 maart 2001En dan is er nog een waarneming op 1 april 1990 en een waarneming op 30 mei 1970. gaat het om code 1 "waarneming van een volwassen individu tussen de datumgrenzen (1 april en 15 mei) in een mogelijk broedbio- toop, zonder dat aanwijzing omtrent broeden werd verkregen.". In Canisvliet ging wel om drie waarnemingen binnen de datumgrenzen, wat zou betekenen "waarschijnlijk" broedge val. En zo interpreteer ik het zelf ook. Al besef ik dat door meer tijd in het veld aan dit "geval" te besteden ik de code misschien had kunnen "opdrijven". Referenties Broeden is in Canisvliet nooit vastgesteld en dat ondanks de verhalen van overtuigde streekbewoners. Ik hechtte tot nu toe weinig of geen geloof aan de bewering van die "wijsneuzen", maar dit jaar lag het anders. Eind april 2005 botste ik opeens een paar maal op een blauwe flits op de kreek. Totaal onverwacht!. Zou het kunnen dat er een broedpoging aan de gang was? De enige plek die m.i. in aan merking kwam heb ik onderzocht (de wortel kluit van een omgevallen boom) maar ik vond er geen aanwijzingen. De plek lag evenwel zeer dicht bij een (illegale) vissersstek en mo gelijk heeft dit de vogel verstoord. Maar begin juli 2005 vertelde mij een "kenner" uit de omgeving dat er een broedgeval is op het kanaal Gent-Terneuzen nabij de jachtha ven van Zelzate aan het voormalige douane kantoor op de rechteroever. Hij vertelde mij dat hij de vogel soms aan "de watergang" zag. Bij dit soort verhalen is het vaak moeilijk om tot een precieze plaatsbepaling te komen. Deze maal zou het om de Reigerskil gaan, een grensoverschrijdende sloot in Canisvliet. Dit laatste verhaal klinkt een stuk aannemelij ker want daarvoor moet de vogel slechts een 700 m vliegen vanaf het nesthol in de jachtha ven. Ik deed ook nog een waarneming in mei in de Rijkswaterleiding en dus kan het best zijn dat de vogel naderhand is verkast van Canisvliet naar Zelzate. van Dijk A.J.; 2004; Handleiding Broedvogel Monitoring Project (Broedvogelinventarisaties in proefvlakken); SOVON Vogelonderzoek Nederland,Beek-Ubbergen Twee de,aangepaste druk van Dijk A.J., Hustings F. van der Weide M.; 2004; Handleiding Landelijk Soortenon- derzoek Broedvogels; SOVON, Beek- Ubbergen van Dijk A.J., Dijksen L., Hustings F., Koffij- berg K, Schoppers J., Teunissen W., van Turnhout C., van der Weide M.J.T., Zoetebier D. Plate C.; 2005; Broedvogels in Neder land in 2003. SOVON-monitoringrapport 2005/01; SOVON Vogelonderzoek Nederland, Beek-Ubbergen Bun H.; 2005; De blauwe flits is terug; De Steltkluut 35/2: 22-25 Juli 2005 Brusselsesteenweg 420 9050 Ledeberg België franklin.tombeur@skynet.be Het wordt dus een randgeval. Was er een poging op Canisvliet of ging het steeds om een vogel uit Zelzate. Volgens de broedcode

de Steltkluut | 2005 | | pagina 14