Persbericht: Roofvogelvervolging rondom de Braakman loopt de spuigaten uit Philippine 8 juli 2005. Vandaag werd op een dijk nabij Biervliet on der een buizerdnest een dode jonge buizerd gevonden. Het jong had door inslag van ge- weerhagel gebroken botten. Ook in de boom schors boven het nest was duidelijk de inslag van geweerhagel zichtbaar. Op 7 juni zaten nog twee levende, bijna vliegvlugge buizerd jongen op het nest. Iemand met een hekel aan roofvogels heeft kort nadien de jongen op het nest zien zitten en ze vervolgens maar afgeschoten. Een duidelijk geval van roofvo gelvervolging. Het geval staat niet op zich. In en rondom de Braakmanpolder is de laatste jaren sprake van intensieve roofvogelvervolging. In de laat ste drie jaren werden meer dan 20 onder ver dachte omstandigheden omgekomen Bui zerds gevonden. In een aantal gevallen zijn in samenwerking met de AID de gevonden ka davers op een laboratorium op gif onderzocht en kon onomstotelijk worden aangetoond dat er van vergiftiging sprake was. Bovendien werden vier keer dode buizerds nabij een met gif volgespoten kadaver (duif, mol en bisam- rat) gevonden. Het in het veld uitleggen van met gif volgespoten dieren is een veel toege paste methode om roofvogels uit te roeien. Van de in Nederland voor zulke vergrijpen veroordeelden is meer dan 90% jager. Ook de roofvogelvervolgers waar we hiermee te doen hebben komen uit die kringen. Een aantal namen van verdachten zijn bekend. Maar omdat je voor zo'n vergrijp alleen veroordeeld wordt bij een heterdaad, is het nog niet gelukt ze in de kraag te vatten. Mocht dat binnenkort wel gebeuren, dan krijgen ze een boete en wordt hun jachtvergunning ingetrok ken. Bovendien lopen ze de kans uit de ja gersvereniging te worden gezet. De laatste jaren zijn in Zeeuws-Vlaanderen heel wat roofvogelonderzoekers actief. Tij dens het broedseizoen sporen zij de nesten van broedende roofvogels op en controleren die regelmatig. Daaruit blijkt dat het over het algemeen goed gaat met de roofvogels. Al leen het gebied rondom de Braakman is daar op een uitzondering. Daar is het aantal broed- paren van sommige soorten fors afgenomen. Het aantal broedparen van de Bruine Kieken dief is er de laatste vijfjaren gedaald van 19 naar 5 en van de Buizerd van 16 naar 6. Om dat er nog maar nauwelijks jongen uitvliegen zal de stand nog verder inzakken. Sommige jagers hebben een hekel aan roof vogels omdat ze die als concurrenten zien. Dat komt omdat ook roofvogels wel eens een fazant, haas of konijn eten. Het is zeer zeker niet zo dat alle jagers zich aan roofvogelver volging schuldig maken. Het zijn de spreek woordelijke rotte appels in de mand die dat wel doen. Toevallig zijn er daar in het Midden van Zeeuws-Vlaanderen enkele van. In de omgeving van Terneuzen, Hulst, Axel en Oostburg waar ook roofvogelonderzoekers actief zijn, zijn de laatste twee jaar geen ver velende zaken geconstateerd en wordt in een aantal gevallen met jagers samengewerkt. Henk Castelijns Roofvogelwerkgroep Zeeland 06-10911115 4

de Steltkluut | 2005 | | pagina 6