Geknipt en gelezen. Nieuws uit de krant en reacties van lezers T ractaatweg Franklin Tombeur reageerde naar aanleiding van het artikel van Peter Maas in de vorige Steltkluut: estuariene natuur en heel veel cen ten. "Ik las je bijdrage over de Westerschel- desoap in de laatste Steltkluut. Ik deel volle dig je mening en ik houd mijn hart vast als die Tractaatweg nog eens wordt ontdubbeld. Dat was eigenlijk al te zien bij de aanleg in 1971. Breed genoeg om later 4 vakken aan te leg gen. En dan nu is het zo ver. Zeeuws- Vlaanderen wordt doormidden gesneden. Misschien komt er nog een spoorweg naast! Canisvliet wordt nog meer afgesneden van een mogelijke aantakking naar een vernatte fortengordel langs de landgrens of via Molen kreek met Zwartenhoek. Het geluidsniveau in de polder zal flink omhoog gaan. Dan kunnen ze weer geluidsschermen aanleggen. Zo ver dwijnt het prachtige Zeeuws-Vlaanderen on der bakstenen, ijzer, glas, beton en asfalt. Alles draait om geld, noch meer noch minder". 15 juni 2005 Gouverneur André Denys van Oost- Vlaanderen waarschuwt voor een verkeersin- farct in de kanaalzone, zeker nu de Wester- scheldetunnel meer en meer dient als verbin ding voor het vrachtverkeer van en naar Rot terdam. BN/De Stem, 23 juni 2005 Orchideeën Van verschillende mensen ontvingen we mel dingen over orchideeen. Zo melde Bert van Broekhoven 6 prachtige exemplaren van de bijenorchis in de buurt van Terneuzen. 6 juni 2005 Piet en Harold Verhelst ontdekten een waar orchideeënparadijs in de buurt van Westdor- pe. Naast grote keverordhis stonden er maar liefst tientallen bijenorchissen te bloeien ver spreid over honderden meters, langs het ka naal Gent-Terneuzen. Daar stonden ook nog eens tenminste 25 exemplaren van het nog veel zeldzamere hondskruid te bloeien of in de knop. Maar, zo vermeldt hij erbij:"lndien je belangstelling hebt ze te bekijken moet je snel zijn want aan de onderkant van de dijk is al gemaaid. Ik verwacht dat ze komende week allemaal weggemaaid zijn (zou wel zonde zijn, maar dat werkt in Nederland nu eenmaal zo, de maaimachines moeten draaien en het geld bestemd voor maaien moet nu eenmaal opge maakt worden)". 3 juni 2005 Zeehonden Het aantal zeehonden in de Delta neemt toe, en dat is goed nieuws. In totaal werden er in augustus vorig jaar 208 dieren geteld. Naast de Voordelta, vormt de Westerschelde een belangrijk gebied voor de zeehond. Het ging om 51 dieren, waarvan 12 op de Rug van Baarland en 19 bij de Zimmermangeul in het oostelijk deel van de rivier. BN/De Stem, 7 mei 2005 Zeegidsen In Zeeuws-Vlaanderen zijn onlangs de eerste zeegidsen van Nederland gediplomeerd. Zij zijn met financiële steun van de drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten opgeleid door het Insti tuut voor Natuurbeschermingseducatie en Natuur Zo. Zij mogen zich nu deskuncigen noemen op het gebied van verschillende kust- typen, kustbeheer, bedreigingen voor de kust gebieden, visserij, ecologie, vervuiling en kli- 14

de Steltkluut | 2005 | | pagina 16