Het was bang afwachten naar het resultaat, maar dit viel best mee. Op het beeld zag ik dat de wezel een zwarte staartpunt had. Navraag bij een Vlaamse zoogdierenspecialist wees uit dat het zeker gaat om een wezel. Een zwarte staartpunt bij de wezel is een gekend fenomeen, maar komt zeer zelden voor. Een vriend die boswachter is, dacht even aan een jonge hermelijn. De onregelmatige scheidingslijn tussen de rossige bovenkant en de bleke onderkant is echter typisch voor wezel. Op het beeld valt ook op dat het muis de helft zo groot is als de wezel, die roofdiertjes moeten toch over zeer veel kracht bezitten. Geen Schelde zonder de grote stern De dichtstbijzijnde broedkolonies van de grote stern bevinden zich in Zeebrugge, het Deltagebied (waaronder de Westerschelde) en de Wadden. In juni mocht ik meevaren met de boot van Stichting Zeeuws Landschap om de wacht te houden bij de Hoge Platen, een grote zandbank in de buurt van de monding. De Hoge Platen is voor een deel een beschermd natuurgebied en tijdens de zomermaanden gebeurd het regelmatig dat toeristen aan wal gaan op de zandbank. De Hoge Platen is een belangrijk broedgebied voor visdief, grote stern en dwergstern. Ook de gewone zeehond en soms de grijze zeehond liggen regelmatig te zonnen op de zuidelijke steile oeverhelling. Deze dag was het fotografisch geen hoogvlieger. De vogels vlogen meestal veel te ver weg. Enkele opnames heb ik gemaakt wanneer alle sternen tezelfdertijd opvlogen. Dit is hun verdediging tegen predatoren als kraaien, eksters, zilvermeeuwen en kiekendieven. Het gaat slecht met de sternen in het Deltagebied. Op dat moment waren 1.570 broedkoppels grote stern aanwezig. Daarnaast zaten nog een 800-tal niet- broedende vogels op het eiland. Dit is reeds een teken aan de wand. Van de 1.570 koppels is er geen enkele jonge vogel uitgevlogen, ze zijn allemaal gestorven of gepredeerd. Het grote probleem is een tekort aan eerste-, tweede-, en derdejaars haring. Hierdoor moeten beide ouders gaan vissen, zodat de jongen onbeschermd achterblijven en worden geroofd. Normaal gaat slechts één oudervogel vissen terwijl de andere bij de jongen blijft om ze te beschermen. In juni heb ik een toelating gekregen om te gaan fotograferen op het sterneneiland te Zeebrugge. Vele sternen zaten 's avonds te rusten op het strand. Enkele weken later werden ze vergezeld van de vliegvlugge jonge vogels. Met de mobiele schuilhut lukte het me om de grote groepen te benaderen. Wanneer ik op tien meter kwam, stopte ik en bleef ter plaatse tot ze zelf dichter kwamen. De grootste spelbreker was dikwijls de wind. Door de krachtige wind wapperde regelmatig de camouflagestof van de hut waardoor de vogels regelmatig enkele meters verder trippelden. Ondanks alles heb ik toch een aantal opnames kunnen maken, meestal met de 1,4 convertor. 19

de Steltkluut | 2005 | | pagina 21