Foto: Sandra Dobbelaar Wat bekende beesten, niet noemenswaard. Tegen de bosrand aan wist Lucien een drassige zone te liggen, wat meer kansen bood. Hier kwamen leuke dingen tevoorschijn, zoals donkere glimslak, slanke en plompe dwergslak, fraaie jachthorenslak en dikke korfslak. De laatste is een Rode Lijstsoort, dus we hadden een goede vondst. De genoemde slakjes zijn merendeels van mini formaat, wat het zoeken bemoeilijkt. Naast nog wat algemene grotere soorten konden we hier niet verder 'scoren' en gingen elders kijken. De rietzoom langs de Westkreek leverde niet de verwachte barnsteenslakjes. Verderop bij de duikerstuw in de Westkreek was het weer raak. Met het visnetje schraapten we slakjes van de bodem en ontdekten een boomtak met dezelfde beesten. Ik dacht aan jenkins' waterhoren, maar latere determinatie van het meegenomen materiaal leverde daarnaast vooral ook opgezwollen brakwaterhoren op. De laatste is zeer zeker een goede indicator van het brakke karakter van de kreek. Aan de andere kant van de kreek liepen we door een 'vlinderlandje' naar een poel. Hier werd opnieuw dikke korfslak in de moerasplanten gevonden. Het water leverde bij de slakken niet meer op dan een tractorwieltje. Voor de liefhebbers van andere diergroepen was er overigens genoeg te vinden, waarvan mij zijn bijgebleven de al wat oudere larven van de watersalamander We zochten twee andere poelen op, die in tegenstelling tot de eerste permanent water houden. Hier zien we duidelijk meer beesten. De liefhebber van amfibieën kan hier zijn hart ophalen, vooral door de rijke aanwezigheid van juveniele watersalamanders. De slakkengemeenschap toonde zich als een monocultuur van de ovale poelslak. Het meegenomen en niet gescheiden gehouden zeefmateriaal uit de poelen leverde toch nog wat tractorwieltjes op en slechts een enkel leeg huisje van de geronde schijfhoren. Bij de eerste ging het om juvenielen die haast 7

de Steltkluut | 2005 | | pagina 9