Nachtvlinders in het licht Eerste Nationale NachtvlinderNacht op 1 juli 2005 Verslag van Joop de Bakker De schonen van de nacht Nachtvlinders stonden tot nu toe veelal in de schaduw van de dagvlinders, maar daar komt verandering in. De Vlinderstichting wil: Zoveel mogelijk mensen op een spannende manier kennis laten maken met nachtvlinders; Verspreid in het hele land gegevens van nachtvlinders verzamelen; In heel Nederland aandacht vragen voor nachtvlinders door het organiseren van de Nationale NachtvlinderNacht. Men kan dan: O Meegaan met een georganiseerde excursie. O De nachtvlinders in eigen tuin bekijken en de waarnemingen doorgeven. Een excursie organiseren in de regio of buurt Eerste Nationale NachtvlinderNacht groot succes! In de nacht van vrijdag 1 op zaterdag 2 juli 2005 werd in Nederland de eerste Nationale NachtvlinderNacht gehouden. Op zo'n 50 publieke excursiepunten en door enkele tientallen individuele deelnemers werd er gekeken naar nachtvlinders met behulp van lakens, lampen en stroop. Gelukkig was het in het gehele land prima nachtvlinderweer en er werden dan ook vele tientallen soorten nachtvlinders waargenomen. Meer informatie is te vinden op www.vlinderstichtinq.nl/nachtvlindernacht Zeeland Natuurlijk deden de Zeeuwse vlinderwerkgroepen ook mee en waren er excursies in Arnemuiden, 's-Gravenpolder en Cadzand. De insectenwerkgroep van de Steltkluut annex vlinderwerkgroep Zeeuws Vlaanderen (Oost) deed mee door een excursie met nachtwandeling te geven op Lamswaarde. De regionale kranten en omroep Zeeland besteedden geen of minimaal publiciteit aan de Nationale NachtvlinderNacht en in ons verenigingsblad was de excursie, door de korte voorbereidingstijd, ook niet aangekondigd. De weersomstandigheden waren ideaal. Warm, vochtig, donker en bijna windstil. De opkomst voor de excursie was minimaal. Natuurlijk waren de leden van de insectenwerk-groep wel present. Nachtvlinders In Nederland komen ca 2000 nachtvlinders voor. Een groot aantal van deze vlinders is zeer klein van afmeting en worden micro's genoemd en de grotere vallen onder de macro's. In de maand juli kunnen in Nederland zo'n 600 verschillende macro- nachtvlindersoorten rondvliegen. Vaak komen bepaalde soorten alleen voor in zeer specifieke terreinen, zoals heidevelden, veen- of moerasgebieden. In Zeeland komen die gebieden niet voor en er zijn dan ook minder soorten waar te nemen. In Zeeland zijn er in juli ca. 450 soorten te bewonderen. De andere 100 soorten vliegen in het voorjaar of in het najaar. De soorten zijn onder te brengen in een aantal families waarvan de vlinders of rupsen specifieke kenmerken hebben. 11

de Steltkluut | 2005 | | pagina 13