NEGENTIG VIERKANTE METER NATUUR IN DE NIEUWBOUW Door: O. Wikkerink Zes jaar geleden verruilde ik mijn tuin van 1000 m2 en daarin een vijver van 6x4 voor 90 m2 en een mini vijvertje van 1.20 x 1.20m. In het begin geen vogels, want alles was kaal, nu een oase van groen en worden we bezocht door heel wat vliegend, fladderend en krui pend gedierte. Zeven musjes bezochten druk het vogelhuis, één jong had een wit veertje op de linker vleugel en volgde hem de afgelopen jaren, zag veel nakomelingen met een wit veertje, dit jaar niet meer en zijn z'n genen niet meer verschenen. Vissen in de vijver worden opgevreten door de grote grijze reiger, die volgens mij toch weinig plaats heeft om op te stijgen. Kraaien, eksters, spreeuwen zijn de hoofdmoot hier en als gevolg hiervan weinig koolmeesjes, pimpelmeesjes, die zich maar af en toe laten zien. Vijf musjes geteld in mijn tuintje, gisternacht om drie uur een dikke pad gezien met bulten op zijn rug, een mooi gezond exemplaar, maar lui?!? Vlinders ook weinig, een paar koolwitjes, een dagpauwoog en een paar over elkaar buitelende citro envlinders. Meters passiebloemen trekken wat hommels, de 32 lelies in het vijvertje een paar waterjuffertjes en 1 bruin/oranje libelle. Mankepootje bezoekt vele malen iedere dag het vogelhuis (rechte poot is korter en al zijn teentjes staan krom) en meldt zich krassend. Vanmorgen 7 uur een vreselijk krijsende vogel (genoeg katten in de buurt, dus niet zo verwonderlijk), maar kijken moet ik altijd. Zie een zwaar gewond spreeuwenjong over de schutting fladderen en gelijktijdig duikt een roofvogel erop. Met zijn karakteristieke houding van gespreide vleugels op de nog steeds in doodsangst krijsende vogel; even later vliegt hij op met de krijsende en fladder ende vogel in zijn snavel, landt 50 meter verder op de groenstrook en de vogel is nu stil, en begint zijn maaltijd op te peuzelen. Het is rustig en kan niet goed zien welk dier het is, een lichte keel en borst, een kiekendief miss chien, en gezien zijn onhandige manier van jagen een juveniel. Zo zie je maar, dat de natuur naar de mens toekomt en is er op die paar vierkante meters veel te zien. Weliswaar in mini journaal maar toch.... Moedertje natuur is mooi, heel mooi in deze tuin in de Axelse nieuwbouw, als je maar kijkt en ziet.

de Steltkluut | 2005 | | pagina 17