Documentatie over vogels en natuurbescherming in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg Door: Johan Francke Medewerker Zeeuws Documentatiecentrum In 2006 bestaat de Steltkluut vijftig jaar. Een mooie gelegenheid om eens stil te staan bij wat de vereniging in die afgelopen tijd betekent heeft. In het Zeeuws Documentatiecentrum van de Zeeuwse Bibliotheek kunt u allerlei informatie vinden over vereniging de Steltkluut zelf en over de vogels en natuur van Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Deze bijdrage dient als leidraad om uw zoektocht in de Zeeuwse Bibliotheek het Zeeuws documentatiecentrum enige aanknopingspunten toe te reiken. Sinds 1859 is er in Zeeland een Provinciale Bibliotheek. De collectie omvat inmiddels rond de 800.000 boeken en tijdschriften op allerlei gebied. De bibliotheek van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, dat al sinds 1769 bestaat, maakt ook onderdeel uit van deze collectie. De bibliotheek stelt zich van oudsher tot taak alle boeken, tijdschriften en kranten over Zeeland te verzamelen en toegankelijk te maken. Sinds de jaren '60 van de vorige eeuw behoort ook het verzamelen van foto's, prentbriefkaarten, affiches, film, beeld en geluid tot de doelstelling. Het Zeeuws Documentatiecentrum, een van de afdelingen van de bibliotheek, houdt zich speciaal bezig met "alles wat Zeeuws is". In de loop van de tijd is er ook behoorlijk veel documentatie over de natuurbescherming en flora en fauna van Oost-Zeeuws-Vlaanderen verzameld. Bij het Zeeuws Documentatiecentrum worden van alle nieuw verschenen publicaties twee exemplaren aangeschaft (één om uit te lenen en één om ter plaatse te raadplegen), er zijn kranten (onder meer de PZC en de Stem) en tijdschriften opgenomen. Zo hebben we naast de Steltkluut voor de Zeeuwse vogelliefhebbers bijvoorbeeld ook de tijdschriften 'de Zeeuwse Prikkebeen', Zêêlieven (vogelwerkgroep Schouwen- Duiveland), 't Vogelkrantje (van vogel- en egelopvang Midden-Zeeland, Sterna (Natuur- en vogelwacht Schouwen-Duiveland), 't Zwelmpje (van de Vogelwerkgroep Walcheren) en Zeeuws Landschap. Zoeken en vinden De catalogus van de Zeeuwse Bibliotheek is op internet toegankelijk via www.zeeuwsebibliotheek.nl. Nadat u de knop Catalogus heeft gekozen kunt u kiezen uit eenvoudig zoeken, uitgebreid zoeken en zoeken via index. Een paar voorbeelden van hoe u kunt zoeken en wat dit oplevert. Zoeken op auteur. We nemen als voorbeeld Lucien Calle. Dit levert 62 titels op: boeken, tijdschriftartikelen, maar ook artikelen of boeken waaraan hij heeft meegewerkt. Zoeken op alle woorden. Het zoeken via de optie 'zoeken op alle woorden' levert het beste resultaat op als u een specifieke woordcombinatie kan maken, bijvoorbeeld: Oost Zeeuwsch-Vlaanderen Vogels. Dit levert 49 treffers op, waaronder tijdschriftartikelen, jaarverslagen, boeken en twee diaseries. Zoeken op Zeeland trefwoord. Bij het zoeken via deze optie (beschikbaar door het rechtervenster te openen) zoekt u het meest specifiek. Hierbij moet een geografische naam gekoppeld zijn aan een trefwoord. We nemen hier 'Oost Zeeuwsch-Vlaanderen fauna.' Dit levert 94 treffers op, maar u kunt bijvoorbeeld ook kiezen voor 'dierkunde' of 'biologie.' Omdat vogels geen specifiek Zeeuws onderwerp zijn kunt u naast de aanwezige Zeeuwse literatuur ook op de eerste verdieping van de bibliotheek zoeken bij de informatieve boeken over 'dierkunde.' Onder de SISO-code (deze nummers staan op de kasten aangegeven) 598.3 vindt u alles over vogels, broedplaatsen en vogelbescherming. De informatie op het Zeeuws Documentatiecentrum echter is nog niet uitgeput. Er is een grote hoeveelheid 14

de Steltkluut | 2005 | | pagina 16