-1P- Veldwaarnemingen juni tot en met augustus 2005 door Marcel Capello. Allereerst wil ik alle waarnemers wederom bedanken voor de moeite die zij genomen hebben om hun gegevens aan mij door te geven. Mocht u uw waarneming missen, denk dan niet dat deze wordt weggegooid, deze zal worden opgeslagen in het archief van De Steltkluut, voor evt. toekomstig gebruik. Dit overzicht pleegt overigens niet de intentie te hebben volledig te zijn, het geeft slechts een idee van wat in de regio is gezien. Meldingen die na 24-11-2005 door mij werden ontvangen, zijn niet in onderstaand overzicht verwerkt. Uw meldingen kunt u sturen naar waarnemina(g).steltkluut.nl. caDelloham&.zeelandnet.nl of naar mijn huisadres: Maroiienoord 2 - 4553 CP Philippine. Juni 2005: Kwartels werden op diverse plekken gemeld, o.a. op 01-06 1 roepend bij De Val (WW). Deze vogel werd tot in juli gehoord en 1 roepend, ook op 01-06 bij De Putting (LC). Op 06-06 werd een Terekruiter ontdekt in Braakman Noord (AK), deze zou tevens door vele twitchers en andere geïnteresseerden worden gezien, de vogel werd in ieder geval tot en met 11-06 waargenomen in de Braakman. Op 06-06 werden twee Steltkluten waargenomen in de Autrichepolder (GT). 09-06 leverde een Grote Zilverreiger op in het Sieperdaschor (HC) en een Ijsvogel in Hulst (AW). In de Austaliëweg in Hulst werd laatstgenoemde soort op 14-06 gezien (GT). Medio deze maand werd tevens een exemplaar gezien bij de Oude Stoof (SdS). Een Grote Stern werd op 12-06 in het Honde Gat (Saeftinghe) gezien (AW). Deze soort wordt ten oosten van Terneuzen zelden waargenomen. De Cetti's Zanger van Philippine, eerder ontdekt in 2004, werd wederom op 15-06 zingend gehoord (MC). Aldaar zong ook een Kramsvogel (MC). Op 16-06 zong een Graszanger in Het Canisvliet (LB). Buiten de kustgebieden (m.n. Saeftinghe) blijft dit een zeldzame soort. De maand juni leverde een aantal waarnemingen op van overtrekkende Kruisbekken, welke landelijk een kleine invasie beleefden. Er werden zo'n 80 vogels doorgegeven, de leukste groep betrof 34 exemplaren, die op 28-06 over Het Paulinaschor trokken (PD). Verder werden vogels gemeld over Terneuzen, Hulst en Philippine. Verheugend nieuws betreft de bevestiging van een zeker broedgeval van het paartje Steltkluten, gearriveerd in mei (zie vorige rubriek) in Saeftinghe, vanaf 26-06 werd het paartje waargenomen met vier jongen (HC,AW ea). Helaas verdwenen in de loop van juli alle jongen en werden er zodoende geen grootgebracht. Gedurende de maand juni werden twee zangposten van de Snor opgetekend in de Vlaamse Kreek (HB). Deze soort wordt in deze streek, buiten m.n. Saeftinghe, niet veel meer waargenomen als broedvogel. Tenslotte werd een waarschijnlijke Visarend waargenomen op 27-06 tussen Terneuzen en Axel (TdC). Juli 2005: De of een andere Grote Zilverreiger werd ook in de maand juli waargenomen in Saeftinghe, nl. op 08-07 (AW). Diens kleinere verwant, de Kleine Zilverreiger broedde ook dit jaar weer op het als maar kleiner wordende eilandje in de Braakmankreek, 15 paar zorgden voor 34 tot 45 jongen, verder broedden er net als andere jaren ook weer Blauwe Reigers, nl. 25 paar (HC). Op 14-07 vloog een groep van maar liefst acht Wespendieven over Philippine (AK). Een Kwartel riep op 16-07 in de Dijckmeesterpolder, nabij Philippine (AK). Op 23-07 werden 178 Lepelaars geteld in Saeftinghe (div.). Tevens werd diezelfde dag een Visarend in dit gebied waargenomen (CS+FvV). Een indrukwekkende groep van 150 Groenpootruiters vloog op 28-07 over Hulst (AW). De eersten te ringen 20

de Steltkluut | 2005 | | pagina 22