Beheersadvies bosjes westrand Otheense Kreek Door: Luciën Calle De Otheense kreek is een markant natuurgebied. Dicht gelegen tegen woonwijken van Terneuzen is het een plek waar natuur en cuituur elkaar ontmoeten. De westelijke groenzone langs de kreek is een plaats waar zeer intensieve recreatie plaats vindt. De gemeente Terneuzen gaat de groene recreatiezone aan de westzijde van de Otheense Kreek in de toekomst op een natuurvriendelijker manier beheren. De maatregelen zijn een uitwerking van het beleidsvoornemen uit het Groenbeheerpian van de gemeente Terneuzen. De plannen zijn opgesteld in samenwerking met Stichting Landschapsbeheer Zeeland. In een planperiode van 3 jaar zal het beheer van het gebied geleidelijk worden omgevormd. Actueel beheer Op dit moment wordt de hele strook, vanaf de kinderboerderij tot aan de Kraagbrug tamelijk traditioneel beheerd. Het gebied heeft het karakter van een park uit de jaren zeventig. Bosjes worden blokvormig afgezet, grasweiden worden strak gemaaid en er is weinig ruimte voor bloemranden. De overgang tussen de bosjes en de weiden is overal scherp en rechtlijnig. Er zijn geen typische landschappelijke elementen als poelen, hagen en hoogstamfruit. Toekomstig beheer In de toekomst zal het gebied een natuurlijker karakter krijgen. De bosjes zullen gevarieerder worden. Naast oudere bomen zullen er ook jongere bomen en open plekjes met bosvegetatie voorkomen. Snoeihout wordt in houtrillen verwerkt. Bosranden mogen zich ontwikkelen tot mozaïekvormige, geleidelijke overgangen naar het grasland. Er komen een drietal poelen en langs de oevers mag er zich een fraaie vegetatie ontwikkelen met planten als orchideeën, watermunt, koninginnekruid, valeriaan, engelwortel, kattenstaart en lisdodde. De nieuw te planten hoogstamfruitbomen zullen met hun uitbundige voorjaarsbloei het gebied verder verfraaien. Ontstaansgeschiedenis Het ontwerpplan voor de inrichting van de groenzone langs de kreek werd gemaakt aan het eind van de jaren zestig van de voorgaande eeuw. Het plan werd gemaakt door de Heidemaatschappij. In eerste opzet was het een nogal rechtlijnig ontwerp. Zo werd voorgesteld om het kleine haventje dicht te gooien en de oever "mooi" strak te trekken. En overal in het gebied waren rozenborders ingepland. Het plan stuitte op verzet vanuit de gemeentelijke organisatie. Daar wilde men graag wat meer natuur. Uiteindelijk werd het plan wat aan de wensen aangepast en kreeg de groenzone een groenere inrichting, met oa. meer bossages en solitaire bomen. Het grootste deel van het park werd in de jaren zeventig in één keer aangelegd. Alleen het uiterste zuidelijk deel werd later ingericht. Belevingswaarde Het wandelgebied langs de Otheense kreek is van grote recreatieve betekenis. Ze vormt naast de Scheldedijk de enige dicht bij de woonkern gelegen wandelmogelijkheid. Het is er dan ook altijd druk met mensen. Er worden honden uitgelaten, een balletje getrapt, er wordt getrimd, gefietst, gewandeld ed. Het landschappelijke aspect, het uitzicht over de kreek en de achterliggende polders, en de variatie die in het gebied aanwezig is, wordt door de mensen erg gewaardeerd. De 10

de Steltkluut | 2005 | | pagina 12