4 lagen de nesten in de directe omgeving van foerageergebied: ondiep water en slikrandjes. Van de 9 broedgevallen mislukten er 5 in de ei-fase. Het nest in de Braakman ging na enkele dagen verloren doordat na langdurige regenval het kleine eilandje overstroomd werd door water. Dit was rond 30 mei. De beide nesten in de Putting en het nest in de Polsvliet gingen verloren door vertrapping van vee. Eén van de twee nesten in Saeftinghe is weggespoeld tijdens springtij rond 3-4 juni. De Stelkluten verdedigen de omgeving van het nest bijzonder fel. Luid roepend en achtervolgend worden predatoren verjaagd. Op geen enkele locatie is vastgesteld dat de nesten door predatie verloren zijn gegaan. Van 3 nesten werd de legselgrootte genoteerd: 2 keer 3 eieren in de Putting en 1 keer 4 eieren in Saeftinghe. Van de Steltkluten in Saeftinghe is genoteerd wanneer deze gestart zijn met broeden op een compleet legsel. Na 22 dagen broeden zijn de eieren op 21 juni uitgekomen. De gemiddelde broedtijd is 22-25 dagen (Snow Perrins, 1998). Het eerste ei kwam uit voor 9.00 uur 's morgens, het laatste ei kipte rond 16.00 uur. Vanaf de vogelkijkhut was een prachtig zicht op de familie Steltkluut. De jongen weten zich goed te verstoppen tussen de vegetatie en het vergt dan ook enige inspanning om ze met de telescoop allemaal op te sporen. Lange tijd leek het hier, ondanks het matige weer (regen en koude), goed te gaan. Na twee weken waren nog steeds 3 van de 4 jongen in leven. Plotseling was het stil. De anders zo waakzame ouders stonden op 8 juli stilletjes op de broedlocatie. Er waren geen jongen meer te zien. Wel liep er een Grote Zilverreiger op de plaats waar anders de jongen rondscharrelden. In de Sofiapolder ging het iets beter. De eerste jongen werden hier gezien op 27 juni. Ze moeten er toen toch al een tijdje ongemerkt rondgelopen hebben. Op 19 juli werden 2 net vliegvlugge jongen gezien, ze doen er ongeveer 28-32 dagen over om vliegvlug te worden. Ook waren er op die dag 2 halfwas jongen. Waarschijnlijk hebben hier alle 3 de broedparen jongen gehad. Op 7 augustus werd hier een dode adulte Steltkluut gevonden, doodsoorzaak botulisme. Op 18 augustus werd een bijna dood jong gevonden, oorzaak botulisme. Dit was tevens de laatste waarneming van een Steltkluut in 2005. Mogelijk dat in de Sofiapolder 2 jongen zijn uitgevlogen. Al met al een mager resultaat. Hopelijk gaat het in 2006 beter. Een belangrijke factor is het weer gedurende de broedperiode. Steltkluten zijn liefhebbers van warm weer. Geschikte broedgebieden zijn er dankzij de natuurontwikkelingsprojecten van de afgelopen jaren in ieder geval aanwezig in Zeeuws Vlaanderen. Gebieden met ondiep water, slikrandjes en eilandjes met kale grond zijn net als voor veel andere soorten het perfecte broedgebied. Op locaties waar vee in de broedkolonies van Steltkluten en andere op de grond broedende vogels kan lopen is het raadzaam het vee later in te scharen of er voor te zorgen dat ze de nesten niet kunnen 12

de Steltkluut | 2006 | | pagina 20