Vacature Vleermuiswerk A gevonden. Kerkuilwerkers opereren doorgaans met 2 of 3 personen. U leert het 'vak' dus terwijl u met een bestaand groepje meeloopt. Een enkele keer komt er een ringer mee. De nestkasten worden gedistribueerd via de Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Wie: Jong en oud, man of vrouw maar zonder hoogtevrees. Waar: Heel Zeeland. Periode: Mei tot en met oktober. Tijd: 2 ronden van een paar dagen in het jaar. Nodig: Handschoenen; stevig schoeisel en oude kleren of overall. Vervoer: Afhankelijk van de afstand auto of fiets; meerijden op afspraak per groep verschillend. Combinatie: Het kerkuilenwerk laat zich goed combineren met weidevogelwerk en steenuilwerk. Coördinatie: Kerkuilwerkgroep Zeeland Mare Buise (provinciale coördinator) Zandstraat 34 4561 SE Hulst 0114-370244 "Vleermuizen in huis!" Vleermuizen zoals de Laatvlieger of de Gewone dwergvleermuis kiezen vaak de spouwmuur van een mooie doorzonwoning als zomerverblijf. "Er liggen keutels op de vensterbank" horen we dan door de telefoon of "er vliegt een vleermuis door de kamer, wat nu?" Elk dorp heeft wel een of meerder zgn. kraamkolonies, waarvan de vrouwtjes een of meerdere huizen gebruiken om hun jong groot te brengen. Vooral in de periode juni-juli is het raak, als net uitvliegende jongen tijdens warme dagen de weg kwijt raken en in de huiskamer terechtkomen. De eerste zorg is dan om de paniek bij de mensen weg te nemen. Dit kan telefonisch, maar het komt regelmatig voor dat er een 'deskundige' langskomt. In Zeeland is sinds kort een netwerk van vrijwilligers en contactpersonen die deze meldingen van vleermuizen in huis afhandelt. De vrijwilliger bezoekt de adressen en geeft informatie over vleermuizen. Meestal accepteren de mensen 'hun' vleermuiskolonie wel; soms kun je mensen geruststellen dat ze in de loop van augustus weer wegtrekken. Een enkele keer wil men de invlieggaten dichtstoppen. Dat kan dan alleen als de vleermuizen weg zijn, wantje mag deze beschermde diersoort niet verstoren! De coördinatie van het netwerk van vleermuiswerkers ligt bij de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ). Deze zorgt ook voor de begeleiding. Omdat meldingen van vleermuizen in huis niet zo heel vaak voorkomen kun je dit eventueel combineren met kerkzolderinventarisaties via SLZ of met inventarisaties van bunkers in de winterperiode. Hiervoor meld je je aan bij de Zoogdier Werkgroep Zeeland (Z.W.Z.). Wie: Jong en oud, man of vrouw. Waar: Heel Zeeland. Periode: Mei tot en met augustus met piek in juni-juli. Tijd: 's avonds laat (tijdens en na de schermering). Nodig: Een klein doosje voor evt. gevonden vleermuizen; handschoenen. Vervoer: Afhankelijk van de afstand auto of fiets; in het begin meerijden met de begeleider. Combinatie: Het vleermuiswerk laat zich goed combineren met weidevogelwerk en kerk- en steenuilwerk. Coördinatie: Stichting Landschapsbeheer Zeeland Postbus 286 4460 AR Goes 0113-230936 info@slz.landschapsbeheer.nl www.landschapsbeheer.nl/zeeland Zoogdierwerkgroep Zeeland p/a Zwanenlaan 10,4351 RX VeereO118-506448. 27

de Steltkluut | 2006 | | pagina 35