<9 A\ minder dan 10 De vele overtrekkende Kraanvogels gaven vaak een spectaculair gezicht, als ze zich op de thermiek op de wind lieten meevoeren, terwijl ze voortdurend hun mooie krruuu kruuuu- geluid lieten horen. Wanneer groepjes Kraanvogels overkwamen konden we ook vaak het veel hogere en klagende 'tieieie' van de juveniele vogels horen. We besloten een onderzoekje te doen naar het mogelijke broedsucces, door per groep de aantallen juvenielen apart te noteren. In totaal telden we deze week 2.270 Kraanvogels. Daarvan konden 859 in de leeftijd of dan 1 jaar bepalen. Wij telden 89 juvenielen op 859 individuen. Wij zagen regelmatig families vliegen maar nooit meer dan met 1 jong. Wij bezochten in 6 dagen 12 gebieden, waarvan 6 in de uiterwaarden van de Notec.Op zaterdag 15-10 brachten we een bliksembezoek aan Rietzersee nabij Brandenburg. Die zelfde middag arriveerden wij in het nationale park Slonks waar wij, tot het donker werd, vooral genoten van Kraanvogels, Buizerden, Ruigpootbuizerden en grote aantallen Grauwe Gorzen. Op zondag 16-10 verbleven de gehele dag in het Slonks. We brachten een bezoek aan het bekende betonpad en reden de winterdijk van Warta af in oostelijke richting. We telden ruim 1.500 Grauwe Ganzen en 3.000 Kolganzen. Elk van de 8 Zeearenden liet zich op spectaculaire wijze zien. Tegen de avond reizden we verder naar het oosten naar het Notecdal nabij Krzyz. Maandag 17-10 namen we omstreeks 10.30 uur positie in op een stuwwal, noordelijk van de Notec ter hoogte van Biala. De wind was noord noordoost en matig van kracht. Er was volop trek van Veldleeuweriken, Vinken, Putters en Kramsvogels maar ook trokken voorbij Blauwe Kiekendief (2), Ruigpootbuizred (3), Sperwer (2) en Kraanvogel (92). Opvallend was ook de zeer hoog overtrekkende Kolganzen, die we meestal alleen hoorden. In de dicht begroeide moerasbosjes in de uiterwaarden zagen we grote aantallen Grauwe Gorzen, Geelgorzen, Kepen, Vinken, Groenlingen en Staartmezen. Ook een enkele Tjiftjaf, Taigaboomkruiper, Mat- en Glanskoppen. De klap op de vuurpijl was de Visotter in een smal stroompje vlak bij het pontje van Radolin. Dinsdag 18-10 bezochten we het nationale park Drawinski. Een gebied dat gekenmerkt wordt door meren, bossen en twee smalle riviertjes. De trek van Kolganzen zette zich ook deze dag voort (min. 10 grote groepen tussen de 50 en 100 vogels). Vermeldenswaardig waren de Taigaboomkruipers (5), Glanskoppen (9), Kuifmees (3), Grote Gele Kwikstaart (2), Havik (1), Zwarte Specht (1) en ook een groepje Taiga Rietganzen (19), die voor 10 - 29

de Steltkluut | 2006 | | pagina 37