4 Steltkluten in Zeeuws-Viaanderen in 2005 Door: Alex Wieland Foto's van P. Dhaluin genomen in 2005 in de Sophiapolder, Oostburg De Steltkluut is een broedvogel in Midden en Zuid Europa. Indien er droogte is in de broedgebieden vliegen sommige vogels naar het noorden om hier een broedpoging te wagen. Oost Zeeuws-Viaanderen stond in de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw bekend als het bolwerk van de Stelkluten in Nederland. Rond de oprichting van onze vereniging was de toptijd. Vandaar dat destijds voor de Latijnse naam Himantopus voor de Stelkluut is gekozen. In 1965 werden er 36 broedgevallen geteld in Oost Zeeuws- Viaanderen in Saeftinghe, Groot eiland, Axelse vlakte, Canisvliet, Sluiskil en Terneuzen. In West Zeeuws-Viaanderen waren er 4 bij het Grote Gat (Buise Tombeur, 1987). Het broedgebied in de vorm van hollebollige natte weilanden en kreekoevers met kale grond waren in voldoende mate aanwezig. Een groot deel van de broedgebieden van destijds zijn inmiddels verloren gegaan. Daarna nam het aantal broedgevallen sterk af en volgden vele jaren zonder broedende Steltkluten. In 1988 en 1989 werd voor het laatst succesvol gebroed (Vergeer van Zuylen, 1994). Dit was op de vloeivelden bij Sas van Gent waar in 1988 2 en in 1989 3 jongen uitvlogen. Daarna was er weer een lange periode zonder broedgevallen. De laatste jaren worden er in het voorjaar weer regelmatig Steltkluten waargenomen in Kaart 1. Maximum aantal waargenomen Steltkluten per locatie in 2005.

de Steltkluut | 2006 | | pagina 18