A Kort verslag akker- en weidevogelbescherming 2005 www.saeftinqhe.be. De waarnemingen op de Steltkluut site www.steltkluut.nl worden bijgehouden door Marcel Capello. Het aantal waarnemingen dat wordt doorgegeven valt wat tegen. Bij deze een oproep om dit te doen via waarneming@steltkluut.nl Het onderzoek naar Huiszwaluwen in onze streek is succesvol verlopen. De aantallen waren beduidend lager dan 10 jaar geleden. De afname is 30-40%. Op een aantal locaties waar vroeger veel nesten aanwezig waren maar die door een verbouwing ongeschikt zijn geworden willen we maatregelen treffen voor de zwaluwen. Hiervoor worden nog sponsors gezocht. In een van de volgende nummers van de Steltkluut wordt over de inventarisatie verslag uitgebracht. In 2006 gaan we weer op stap voor de grondeleenden en steltloperinventarisatie. Deze inventarisatie wordt om de vijfjaar uitgevoerd in samenwerking met 't Duumpje. Nanning-Jan Honingh Vanuit het project vrijwillige akker- en weidevogelbescherming van Stichting Landschapsbeheer Zeeland zijn er ook in 2005 weer weidevogels beschermd in Oost Zeeuws- Vlaanderen. Het doel is nesten van weidevogels te beschermen zodat er een grotere kans is op uitkomen. Vrijwilligers sporen de nesten op en markeren deze. In totaal waren er in 2005 4 vrijwilligers actief: V. van Bavel, J. van Beijsterveldt, J. den Blijker, en K. Rijk (vanuit SLZ was er enige begeleiding door A. Wieland en W. Wisse). De deelnemende landbouwers werken mee door bij het bewerken van het land de machine op te tillen of het nest tijdelijk te verplaatsen. Meestal worden er nesten beschermd op percelen van een vaste groep landbouwers die zich hiervoor hebben aangemeld. Daarnaast worden op percelen waar veel vogels broeden de landbouwers gevraagd of zij bereid zijn om mee te werken. Bijna altijd is dit het geval. In totaal werden in 2005 akkers van 15 verschillende landbouwers afgezocht. Op locaties waar de vogels broeden in gewassen die gedurende de broedtijd niet bewerkt worden, worden geen nesten gezocht. Meestal gaat dit om wintergranen. De vogels zitten hier veilig. In 2005 werden de volgende aantallen nesten gevonden: Kievit 23 Scholekster 6 Bontbekplevier 2 Totaal 31 nesten Het uitkomstpercentage van de gevonden nesten was hoog. Bij de Kievit werd eenmaal geconstateerd dat een nest was gepredeerd. Ook werd 1 nest van de Kievit en 1 nest van de Scholekster door onbekende oorzaak verlaten. Heeft u in 2006 zin om mee te werken aan dit project meldt u dan aan als vrijwilliger bij Stichting Landschapsbeheer Zeeland, zie hieronder.

de Steltkluut | 2006 | | pagina 33