4 w De Insectenwerkgroep en de Vlinderwerkgroep Oost Zeeuws-Vlaanderen in 2005 Door Joop de Bakker Naast de vlinders werden er ook weer libellen geregistreerd. We deden ook onderzoek naar het voorkomen van de vijf-vlek-sint-jansvlinder (Z. trifolii) in Zeeuws Vlaanderen. Door de werkgroep worden de waarne-min- gen doorgegeven aan de Vlinder-stichting, de werkgroep Vlinderfaunastiek, het Nederlandse en Belgische trekvlinderonderzoek en aan de terreinbe-heerders en aan de redactie van het Libellenonderzoek Zeeland. Er stonden twee dagvlinder- en een nachtvlin derexcursies op het programma en we werk ten mee aan de Eerste Landelijke Nachtvlin dernacht van de Vlinderstichting. Met een gemiddelde van 14 deelnemers was de belangstelling voor de excursies wat lager dan vorig jaar. Sandra Dobbelaar liet de jeugd tijdens een insecten-doe-middag kennis ma ken met insecten en Luciën Calle gaf een excursie in het leefgebied van de rosse zand- bij in de Westgeul in de Braakman. We bezochten de Vlaamse vlinderstudiedag in Antwerpen. We waren present met een stand op de natuur en milieumarkt in Axel en bij de open tuindag van het Ferdinandushof in Overslag. We gaven diavoorstellingen over libellen en vlinders voor de KOB te Sas van Gent en de Fuchia-vereniging Zeeland in 's Gravenpolder en ook hier stonden we met een stand. Op werelddierendag gaf Joop de Bakker een diavoorstelling over vlinders op de basis school te Hengstdijk. Eddy Taelman werkte mee aan een Natuurproject op de St. Willi- brordus-school te Hulst. Er verschenen 8 artikelen in regionale kranten en in de Steltkluut stonden vijf artikelen over vlinders, libellen en de zwart-rosse zandbij. Op de site van Luciën Noens zijn veel fraaie natuurfoto's te bewonderen en op de site van de Steltkluut verscheen een fotoverslag van de speurtochten naar de vijf-vlek-sint- jansvlinder in Zeeuws Vlaanderen. Dit verslag stond ook in de Prikkebeen, het tijdschrift van de vlinder- en libellenwerkgroep Zeeland. We schonken aandacht aan de regionaal zeldzame en/of bedreigde soorten. Het groot dikkopje wordt nog maar zeer zelden gezien en het hooibeestje breidt zijn areaal nauwelijks uit. Het zeldzame koevinkje was op Smidsschorre in lagere aantallen pre sent. De zuringspanner in het waterwingebied te Clinge werd nog zeldzamer. Voor de vijf- vlek-sint-jansvlinder was 2005 een rampjaar. Veel poppen waren geparasiteerd. Van de populatie van 2004 is in Zeeuws Vlaanderen naar onze schatting nog maar 10% overgeble ven. De koninginnenpage deed het, in tegenstel ling tot de meeste andere soorten, wel goed in Oost Zeeuws Vlaanderen. Op 4 augustus werden langs de dijk van de Westerschelde in de gemeente Hulst zelfs 44 vlinders geteld. Door de rupsenopvang bij de werkgroepleden en andere vlinderliefhebbers konden ca 70 koninginnenpages worden losgelaten. Er wer den ca 150 rupsen van de koninginnenpage gevonden en of aangeboden aan de werk groep. Het blijft afwachten wat dit in het voor jaar aan vlinders zal opleveren, want in 2005 waren er veel poppen geparasiteerd. Bijzonder waren de waarnemingen van drie keizermantels, één in Terneuzen en twee in Hulst en de vangst van een witte vuurvlinder op de Liniedijk te Hulst. De algemene standvlinders deden het zeer matig. Kleine vos en dagpauwoog toonden geen herstel. De trekvlinders waren zeer zeldzaam in 2005.

de Steltkluut | 2006 | | pagina 23