4 f- Vogelvide: redding voor de huismus? Noordwijk Zeist, 14 februari 2006. Vandaag presenteert Vogelbescherming Nederland in Noordwijk de Vogelvide. Dit is een uitvinding van Ingenieursbureau Comfortdak, die huis mussen onderdak biedt zonder dat dit nadeli ge effecten heeft voor het dak. Belangrijke oorzaak van de achteruitgang van de huismus de laatste jaren, is het gebrek aan nestgele genheid. Komend broedseizoen wordt de Vo gelvide in vier gemeenten getest op toepas baarheid en acceptatie door de huismus. Frank van Pamelen van Vara's Vroege Vogels en Auke Uilkema, directeur van de Noordwijk- se Woningstichting, brengen de eerste vogel vides aan bij een woning in de Abraham Rademakerstraat te Noordwijk. Ook in Am sterdam, Alkmaar en Hardenberg gaat de proef van start. In totaal zullen ruim honderd woningen van een Vogelvide worden voor zien. Als de test positief uitpakt, kan het pro duct grootschalig toegepast gaan worden en is er weer perspectief voor de huismus. Monitoring tijdens de testfase wordt verricht door SOVON Vogelonderzoek Nederland in samenwerking met plaatselijke vogelwerk groepen en bewoners. Vogelvide De vogelvide (huismussenbehuizing) is een voorziening aan de voet van het dak, bij de onderste rij dakpannen. Het ontwerp voldoet aan onderstaande eisen: past onder alle soorten pannen en op alle soorten pannendaken, zowel bestaande 'gordingkappen' - 'foliekappen' - 'schamierkappen' en 'sporenkappen'; het waarborgt een goede ventilatie van het dak; weert muizen en vogels op ongewenste plaatsen om vervuiling onder de dakbe dekking tegen te gaan, terwijl de ventila tie onder het dak wordt bevorderd (Bouwbesluit 1992); duurzame oplossing die opgenomen kan worden in de professionele bouwwereld; eenvoudige oplossing die op een veilige manier door particulieren zelf is aan te brengen op bestaande daken. Tijdens de testperiode worden twee verschil lende varianten toegepast. Bron illustraties: Www.vogelbescherming.nl 31

de Steltkluut | 2006 | | pagina 31