f 4 Komt de huiszwaluw er weer bovenop? Verslag van de inventarisatie in 2005 Door: Alex Wieland De Huiszwaluw is een soort waar het in Neder land slecht mee gaat. Bijna jaarlijks neemt de populatie verder af. Ook in Zeeuws-Vlaanderen is dit het geval. De laatste jaren lijkt er echter landelijke sprake van een toename. Het is sinds 1994 geleden dat er een gebiedsdekkende in ventarisatie naar huiszwaluwen was gedaan in onze regio. We waren dan ook erg nieuwsgierig hoe groot de huiszwaluwpopulatie in 2005 was. Lamswaarde wordt jaarlijks geteld en volgt de landelijke indexcijfers. We waren dus gewaar schuwd voor een flinke afname. Ondanks dat de huiszwaluwnesten makkelijk te tellen zijn, is het voor de vogelinventariseerders toch een hele klus om over ons gehele werkgebied de zwaluwen te tellen. Het leuke van dit project is dat het laagdrempelig is en dat er veel nieuwe mensen aan dit onderzoek meegedaan hebben. Methode Iedere teller inventariseerde een afgesproken gebied. In principe alle objecten waar nesten zouden kunnen zitten zijn onderzocht. De adressen en het aantal gevonden nesten op moment van tellen zijn doorgegeven. Er is hoofdzakelijk geïnventariseerd in de periode juli-augustus, enkele gebieden zijn later geteld. Al lopend, fietsend of autorijdend door het telge- bied zie je al snel welke bebouwing er geschikt is voor huiszwaluwen. De nesten zitten namelijk bijna altijd onder een overstekende dakrand. Indien er Huiszwaluwen in de omgeving van een broedobject vliegen, moet er geteld wor den. Het is raadzaam om zowel aan de voor als achterkant van het huis te kijken, anders worden er nesten gemist. De polders tussen Philippine, Zandstraat en Sas van Gent zijn buiten de optimale telperiode geteld, hierdoor kunnen er nesten zijn gemist. Resultaten In tabel 1 en op kaart 1 is te zien hoeveel nes ten er in ieder stad, dorp of polder geteld zijn. Tabel 1. Aantal nesten per dorp, gehucht of polder in 2005 (globaal gerangschikt van wesf naar oost). Stad, dorp, gehucht, polder aantal nesten Philippine 19 Hoek 129 Mauritsfort 11 van Wijckhuisepolder 3 Sas van Gent 91 Knol 42 Sluiskil 6 Eugeniapolder 14 Brug Sluiskil 1 Autrichepolder 15 Westdorpe 27 Terneuzen incl. Othene 41 Koegorspolder 28 Spui 22 Sparkspolder 1 Hoek van de dijk 18 Margarethapolder 1 Groote Huissenspolder 1 Reuzenhoek 5 Zaamslagpolder 1 Zaamslag 8 Axel 35 Zuiddorpe 7 Catharinapolder 9 Riet- en Wulfsdijkpolder 50 Luntershoek 31 Ser Pauluspolder 2 Pauluspolder 14 Vogelwaarde 18 Hengstdijk 4 Ossenisse 15 Noordstraat 1 Kloosterzande 13 Terhole 21 Koewacht 1 Zie vervolg tabel op pagina 12

de Steltkluut | 2006 | | pagina 10