Op trek met Franklin blauwe reiger Franklin L.L. TOMBEUR In de vorige bijdrage meldde ik reeds dat er 1757,5 uren observatie in aan merking komen voor het bespreken van de resultaten op telpost 502. In de eerste jaren was het aantal teluren minder groot dan in volgende jaren. Vanaf 1991 totaliseerde ik elk najaar 100 uur observatie verspreid over telkens 40 vroege ochtendtellingen. In Figuur 1 kun je zien hoe de spreiding over het najaar in de periode 1984- 2005 ligt. Er zijn meest uren gereali seerd in augustus en het minst in november. In augustus is het aangenamer verpozen op de telpost dan in november wanneer je vaak staat te blauwbekken bij een felle wind. In een kale polder zonder dekking kruipt dat in de kleren. In augustus moet de trek vaak nog op gang komen en in november is ie vaak al voor een flink stuk afgelopen. Zowel in augustus als november werden er vele uren gepost zonder dat er een staart passeerde. In september en oktober zijn alles samen ongeveer evenveel uren geteld. Blauwe Reiger Algemeen De Blauwe Reiger broedt in grote delen van Noordwest-Europa en Eurazië en doet het al enkele decennia goed in Nederland. Grof ge zegd tussen de 10.000 en 13.000 broedkop- pels jaarlijks. De meeste en grootste broedko- lonies vind je in Noord- en Zuid-Holland en Utrecht. Vooral in het Zuidwesten des lands gaat het de soort de laatste jaren voor de wind (van der Weide 2002). Een groot deel van de Nederlandse blauwe reigers zijn standvogels. 250 n 200 150 100 50 m augustus oktober Figuur 1 Seizoensspreiding van de waar nemingsinspanning (ochtendtellingen) over de jaren 1984-2005 "De wegtrekkers worden, op ongerichte dis persiebewegingen in onder andere oostelijke en noordelijke richting na, vooral teruggemeld uit Zuidoost-Engeland, België en de westelijke helft van Frankrijk. Ook het Iberisch Schierei land en Marokko nemen een noemenswaar dig deel voor hun rekening. Uit het buitenland afkomstige en in Nederland teruggemelde vogels stammen in hoofdzaak uit Zweden, Denemarken en Noord-Duitsland." (Bijlsma et al.2001 "Half augustus begint de trek van volwassen en ouderejaars vogels. De najaarstrek houdt aan tot november, met een maximum in sep- 17

de Steltkluut | 2006 | | pagina 17