4 STELTKLUUT He De Steltkluut 1956-2006. door Adri Paauwe Deel 2. Het begin van de jaren'70 De jaren '70 waren voor de natuurbescher ming van grote betekenis. Grotere groepen mensen werden zich bewust van hun verant woordelijkheid voor natuur en milieu. De na tuur bleef niet alleen het exclusieve gebied van vogelaars of plantenliefhebbers. De be langstelling werd breder. Ook binnen de Steltkluut werd dit merkbaar. Het aantal leden groeide. De vereniging sloot zich in 1971 aan bij het Zeeuws Coördinatie orgaan (de voorloper van de Z.M.F.). Een groep leden ging bij de oude staalfabriek in Terneuzen kikkers en padden redden. Vanwe ge de kanaalverbreding moest deze fabriek weg. De kikkers en padden werden verhuisd. Bij de Spuikom werd een vogelobservatiehut neergezet. Iedere belangstellende kon daar rustig de vogels in het toen nog open water bekijken. De hut staat er al een paar jaar niet meer. Op de plaats ervan staat nu het bussta tion. De busreiziger die daar moet wachten zou even over het dijkje kunnen kijken om nog een restje Spuikom te zien. Bijna helemaal dichtgegroeid. In hetzelfde jaar verscheen ook het eerste boekje over de flora en fauna van Saeftinghe. Door middel van een tentoonstelling in de Hulsterse bibliotheek kon het grote publiek ervan kennisnemen. Het café "de weegbrug"in Emmadorp werd een ontmoetingsplaats voor de Saeftinghebezoekers. Het was intussen ook duidelijk datje niet al leen maar vogels kon gaan kijken, maar ook iets moest doen aan de bescherming van hun leefgebied. Onder leiding van G.Ottens en J. Hoek wer den (1972) knotwilgen gesnoeid bij de Steenovens. De gebieden Canisvliet (J.v.d.Steen) en het Groot-Eiland (M.Buise) werden onderzocht op planten, vogels enz. Hierover werd in de Stelt kluut gepubliceerd en later verschenen over deze gebieden lijvige rapporten. In 1972 werd ook actie gevoerd voor de vleer muizen in kerkgebouwen, (actie boktor). Het jaar er na werd actie gevoerd voor meer na tuurlijk bermbeheer (waar blijft de tijd of te wel is er iets nieuws onder de zon...) Het jaar 1973 was ook het geboortejaar van de jeugdgroep. Door het knotwerk werden VOGELWACHT 0-ZEEUW5VLAAHDEREM DE5TELTKLUUT

de Steltkluut | 2006 | | pagina 8