iss BfeËSflP» yf A\ jaagd, want op 2 april vond ik twee plastic tuinstoelen op een strategische plaats in het riet van de kreek. In 2005 werden de ganzen weer ernstig ver stoord en werden ook weer zoveel mogelijk eieren geschud en of geprikt. Volgens dege nen die zich hiermee hebben beziggehouden zou het gaan om 77 nesten waarin 457 eieren werden geschud, wat neerkomt op gemiddeld bijna 6 eieren per nest. Ondertussen zijn ook natuurlijke verstoorders van de grauwe gans toegenomen. Ik denk hierbij aan de zwarte kraai en de vos. Van zwarte kraaien is bekend dat ze nesten met eieren verstoren en van vossen is bekend dat ze ganzen pakken en de nek afbijten. Zo kwam ik in 2003 al een keer aan de kreek en vond half op een nest met verstoorde eieren een doodgebeten en al halfvergane moeder gans en twee meter verder nog een doodge beten gans. Ik vermoedde toen al dat er een vos in het spel was omdat al eerder bij een konijnenlijkje een verse vossenkeutel werd gevonden. Elders in Nederland en vooral ook in West Zeeuws-Vlaanderen waren soortgelij ke verhalen al veel langer bekend en is enige stabilisatie van de grauwe ganzenpopulatie te zien. Ook zeer recent zijn er nog verschillende aanwijzingen voor verstoringen van ganzen door vossen in Oost-en Midden Zeeuws- Vlaanderen. In het land van Saeftinge werden in het voorjaar van 2006 op een dag 13 dode ganzen en in de Grote Putting 3 doodgebeten ganzen gevonden (med. Mare Buise). De daarbij aanwezige vossenkeutels wezen op de vermoedelijke dader. Ook bij het natuurgebied de Zwartenhoek zijn dode grauwe ganzen gevon den (zie foto's Alex de Smet) blauwe reiger maar ook de waterral als preda tor van de grauwe gans optreden. Bij een holletje van vermoedelijk een hermelijn wer den eierschalen van ganzen ontdekt. Bij de Vlaamse Kreek lijken de aantallen juvenielen en adulten zich nu langzaam te stabiliseren. Dat allerlei factoren hierbij een rol spelen zal duidelijk zijn. Uit het evaluatierapport van de ZLTO blijkt uit proeven dat: winterganzen te sturen zijn naar perce len, waar door akkerbouwers voedsel wordt aangeboden, die daarvoor com pensatie krijgen verjaagmethoden na 1 of 2 dagen niet meer effectief zijn. De mogelijkheid tot afschot van ganzen niet heeft geleid tot een merkbare afname in aantallen. reguliere jacht in de omgeving en op per celen waar ganzen fourageren weinig invloed heeft op het fourageergedrag van de ganzen. Na korte tijd (enkele uren) keren de ganzen weer terug op het per ceel Voornaamste voedsel voor de grauwe gans zijn oogstresten, bieten /aardappe len /wortelen. Indien niet meer voorradig wordt overgeschakeld op grasland en Overige predatorem Naast de vos en de zwarte kraai kunnen o.a. hermelijn, bunzing, rJMli f f- 1 y. SA hST* 12

de Steltkluut | 2006 | | pagina 12