s- wintertarwe." Aan de noodzaak van een goede schaderege ling voor de landbouwers wordt sterk gehecht en over de huidige schaderegeling is men over het algemeen tevreden. Ook is men te vreden over de brede discussie, die is ont staan en de andere kijk op ganzen en hun omgeving die men heeft gekregen. Ook de contacten met de Steltkluut zijn door sommige agrariërs als zeer nuttig en leerzaam ervaren. Dat de grauwe gans van beschermde rode lijstsoort uiteindelijk op de "zwarte lijst" is te rechtgekomen vind ik te betreuren. Ik hoop dan ook dat in het ganzenoverleg binnen be paalde grenzen een open overleg gevoerd blijft worden met als doel de toekomst van de grauwe gans als mede grazer in rustgebieden veilig te kunnen stellen. Dat hierbij geleden schade aan de akkerbouwgewassen op een eerlijke manier vergoed wordt is redelijk. Mijn verwachting is, dat de ganzenpopulatie in de toekomst zich op natuurlijke wijze zal stabili seren. Ook wil ik nog enkele bekende en minder bekende feiten vermelden met betrekking tot de overzomerende standganzen, die eerder tot misverstanden hebben geleid. over broedgedrag van grauwe ganzen en broedresultaten al of niet na verstoring: niet alle aanwezige standganzen zijn territoriumhoudend. Vaak slechts 40 en bovendien zijn niet alle territorium hou dende vogels ook broedvogel. grauwe ganzen zijn na twee jaar ge slachtsrijp en wagen tussen het tweede en het 6e levensjaar een eerste broedpo- ging. grauwe ganzen doen tijdens het broed- seizoen zeer geheimzinnig broeden vaak op moeilijk bereikbare plaatsen. Mogelijk worden soms niet alle nesten ontdekt, al denkt men van wel. als 90 van de eieren geschud wordt of op een andere manier het nest verstoord wordt, de overige 10 voldoende is om de productie van vliegvlugge jongen op peil te houden (med. directeur Vogelbe scherming in reactie op uiterste datum eierenschudden) dat van 37 geregistreerde nesten bij de Vlaamse Kreek in 2005, waar nestenver storing door schudden/prikken plaats vond, 4 nesten zeer waarschijnlijk suc cesvol waren met daarin totaal 22 eieren. aantal waargenomen paren met jongen 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 13

de Steltkluut | 2006 | | pagina 13