4 -■ vogels, maar minder voor de grauwe gans. door de vele verstoringen zijn er veel extra vliegbewegingen van en naar ak kers, waardoor ook uitwisseling van gan zen uit andere gebieden optreedt. uit onderzoek op Texel, waar volgens eierenschudders alle nesten geschud waren, liepen er van de 1200 paren grau we gans toch nog 400 paar met jongen rond (med. B. Voslamber). de overlevingskans van jongen uit nesten die niet verstoord worden, wordt sterk verbeterd, vanwege minder voedselcon- currentie, zodat dit een versterking van de populatie kan betekenen. uit onderzoek is gebleken dat de omvang van lokale schade meer gekoppeld is aan de oppervlakte schadegevoelige gewas sen in de buurt, dan aan het aantal lokaal broedende ganzen. De grootte van de populatie grauwe ganzen verklaart slechts 8% van de variatie in schade, maar de gemelde schade is voor zo'n 55- 73% afkomstig van grauwe ganzen (Sovon-rapport OND 2006-02). Dat door SOVON in samenwerking met leden van de vogelwerkgroep al enkele jaren gan zen in onze streek van groene halsbanden worden voorzien, is vast wel bekend. Dit on derzoek heeft onder andere tot doel iets meer te weten te komen over het trekgedrag van grauwe ganzen. In het volgende gedeelte kunt u zien hoe de populatie grauwe ganzen aan de Vlaamse Kreek zich de laatste 10 jaar heeft ontwikkeld. Deze gegevens zijn schattingen het zal duide lijk zijn dat het vaststellen van de precieze aantallen broedvogels aan de hand van nes tentelling erg lastig is. Mijn schattingen zijn gebaseerd op: -aantal waargenomen ganzenparen bij de kreek en aangrenzend bouwland met duidelijk territoriumgedrag; -aantal aanwezige jongen op de kreek al of niet in aanwezigheid van ouderparen; -aantal aanwezige ganzen in de periode be gin/half maart en daar met een formule het mogelijk aantal paren geschat. Enkele conclusies, mede aan de hand van de staafdiagrammen: Er was sprake van een gestage groei van het aantal grauwe ganzenterritoria sinds 1996 met uitzondering van 2000 toen baggerwerkzaamheden bij de kreek voor extra verstoring zorgden. Er is sprake van een toename van de populatie grauwe ganzen als standvogel bij de Vlaamse Kreek. Hierbij is het niet Territoria grauwe gans aan Vlaamse kreek aantal bijgeschat op basis van aanwezige aantallen aantal territoria op basis van gedrag 15

de Steltkluut | 2006 | | pagina 15