w Herkenning Rietgorzen verraden zich op trek door hun roep. Dat is vaak het gekende nasale "sie", maar soms ook een veel minder luid inge houden "tsriet". De vlucht is schokkend van links naar rechts en van hoog naar laag. Van de mooie koptekening is vanop de grond enkel wat te zien als de vogel niet te hoog vliegt en goed belicht, dus vaak in het westen, pas seert. Samengevat De trek van de (volwassen?) rietgors verloopt nogal gecomprimeerd en lijkt aan een vast "tijdstip" te zijn gelinkt. Dit kan er op wijzen dat de aanvang van de trek niet afhangt van ex terne factoren maar van een "interne klok". De hoofdtrekperiode duurt een goeie vier weken. Ze vangt aan in de laatste week van septem ber. Begin oktober is er een soort doorbraak. Die duurt een goeie twee weken en dat is de toptrekperiode. Nog een goeie week later is de hoofdtrekperiode grotendeels voorbij. In de toptrekperiode kunnen zich dagen voordien waarop "massaal" vogels doortrekken. Moge lijks is een beter beeld van de trek te verkrij gen door het tellen op geschikte locaties zoals Westkapelle of in rivierlandschappen. Referenties Bliimel H.; 1995; Die Rohrammer; Spek- trum Akademischer Verlag, Heidelberg Bijlsma R.G., Hustings F. C.J.Camphuysen; 2001; Algemene en schaarse vogels van Europa (Avifauna van Nederland 2); GMB Uitgeverij/KNNV Uitgeverij, Haarlem/Utrecht Buise M.A. F.L.L.Tombeur; 1988; Vogels tussen Zwin en Saeftinghe: De avifauna van Zeeuws-Vlaanderen; Stich- Figuur 40. Tekening: G. v. Avermaet, Uit: Het Groot Eiland Centraal, Steltkluut, 1977 ting Natuur- en Recreatieinformatie, Mid delburg Chamberlain D. J.Vickery; 2002; De clining farmland birds: evidence from large-scale monitoring studies in the UK; British Birds 95 300-310 Gatter G.; 2000; Vogelzug und Vogelbe- stande in Mitteleuropa; Aula-Verlag, Wiesbaden Lensink R.;1996; 33 Koperwieken ZW 4 Vogeltrek in het binnenland. Weten schappelijke Mededeling 217; KNNV Uit geverij, Utrecht Lensink R., 2002. Rietgors Emberiza schoeniclus. Pp.58-59 in LWVT/SOVON 2002. Vogeltrek over Nederland 1976- 1993. Schuyt Co, Haarlem Voous K.H.; 1960; Atlas van de Europe se Vogels; Elsevier, Amsterdam Zink G.; 1987; Der Zug europaïscher Singvögel Ein Atlas der Wiederfunde beringter Vogel Band ll;AULA-Verlag, Wiesbaden 22

de Steltkluut | 2006 | | pagina 22