De Steltkluut 1956-2006. HET GROOT CILAflD centraal... door Adri Paauwe Deel 3. De jaren '70 De jaren 70 waren voor de Steltkluut drukke jaren. De statuten en het huishoudelijk regle ment werden herzien. Er waren bestuurswis selingen; de jeugd kreeg een vertegenwoordi ger in het bestuur, en er verschenen verschil lende verslagen van onderzoeken. Een er van was het rapport over de Polsvliet; een andere over de Otheense kreek. Er werd bezwaar gemaakt tegen het inpolderen van de Mossel- banken en er waren zorgen over Canisvliet. Er verscheen een boekje in de Zeelandreeks; "Canisvliet een grensgeval." Op de Expo in Axel werden veel stickers en t- shirts verkocht. Het ledental liep in 1974 op tot 323. In het volgende jaar verscheen als 2e deeltje in de Zeelandreeks de "Avifauna van oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen." Een volgende uitga ve (in eigen beheer) was het Saeftingheboek. In 1976 kwam het schorrengebied overigens in handen van de stichting Het Zeeuwse Landschap. De vereniging bleef productief en ook over Zwartenhoek verscheen een rapport. Het jubi leumgeschenk was toen het boekje: "Oost Zeeuwsch-Vlaanderen natuurlijk." Om meer leden te werven werden ook cursussen in determineren gegeven. De deelnemers gin gen op pad met potjes om insecten in te stop pen, loeps, flora's enz. Kruipexcursies noem de ze die ook wel. Voor de vogelliefhebbers werd een cursus vogels herkennen gegeven. Er kwamen 100 deelnemers op af. Steeds meer leden werden actief. Het leidde tot nog veel meer acties en rapporten. Een lijvig boekwerk werd het rapport over het Groot Eiland (er werden er 500 gedrukt....) Het blad De Steltkluut, dat tot dan toe in eigen beheer werd gemaakt werd vanaf 1978 ge drukt bij de drukkerij Durinck in Kloosterzan- de. Vanaf 1979 gedrukt op het toen nog "nieuwe" kringlooppapier. In 1980 werd het formaat aangepast. De Steltkluut werd een slagje groter. Ook verscheen het boek "Zoogdieren, Reptielen en Amfibieën". Het jubileum in 1981 werd gevierd met busexcur sies en een gezellig feest in Zuiddorpe. Is er nieuws onder de zon? De geschiedenis lijkt zich te herhalen. In het jubileumprogram ma van 2006 komen programmaonderdelen uit het verleden weer terug. Ook nu zijn er weer t-shirts, busexcursies en een feestelijke bijeenkomst. De gebieden waarover rapporten verschenen zijn in de loop der jaren veranderd. Een enke le is achteruitgegaan. Een aantal is voorna melijk sinds het einde van de jaren 90 aange pakt en uitgebreid. Ook voor het Groot Eiland 8

de Steltkluut | 2006 | | pagina 8