EEN LANDSCHAP IN VERANDERING Een foto-impressie Door: Peter Maas Het boekje: "Kleine landschapselementen: onbeschermd en bedreigd" werd in 1986 uitgege ven ter gelegenheid van het 30-jarig jubileum van de Steltkluut. Het landschap van Oost Zeeuws-Vlaanderen werd op foto vastgelegd en er werd aandacht gevraagd voor de kwets baarheid van kleine landschapselementen. Nu, 20 jaar later, maken we dezelfde foto's op nieuw. Voor zover mogelijk werd exact dezelfde locatie gezocht om zo een goed vergelijkbaar beeld te krijgen. Wat is er op 20 jaar tijd veranderd? Fotografie 1986: Bouke Grootjans (f) Fotografie 2006: Peter Maas Soms verrassend stabiel en sterk, soms zorgwekkend kwetsbaar en fragiel. Maar het landschap van Oost Zeeuws-Vlaanderen is vanzelfsprekend de laatste 20 jaar veran derd. Toen, in 1986, maakten we ons vooral zor gen om de kleine landschapselementen. Veedrinkputten, eikenhakhoutbosjes, knot- bomen, hoogstamfruitbomen, meidoornheg gen of kronkelslootjes. Het waren jaren waarin de discussie hevig woedde: moeten we naar integratie of juist naar segregatie? Met andere woorden moeten landbouw en natuur samenwerken of kun je die twee beter uit elkaar halen omdat de tegenstellin gen te groot zijn? Ondertussen is er veel veranderd. Natuur en landschap hebben als het ware glorieja ren beleefd met als voorlopig climax de pre sentatie van het Natuurbeleidplan in 1990. Voor het eerst kwam de natuurbescherming in het offensief en vanaf dat moment werd gewerkt aan de totstandkoming van de eco logische hoofdstructuur. Een aaneenrijging van grotere natuurgebieden door heel Ne derland. De provincie Zeeland speelt daarbij een grote rol wat aankoop en inrichting be treft. In onze regio zijn het vervolgens Staatsbosbeheer of het Zeeuwse Land schap die het beheer op zich nemen. Maar waar wij ons druk om maakten was vooral de natuur en het landschap buiten deze grote natuurgebieden. Onze regio is er immers een waar de landbouw een grote stempel drukt om het landschap en waarbij de kleinere elementen een bijzonder belangrijke rol spelen in de 'stoffering' ervan. Daarom is het ook niet óf-óf, maar én-én. Niet alleen de grote natuurgebieden, maar ook werken aan landschapsbeheer en agrarisch natuurbeheer. Daar is de Stichting Landschapsbeheer Zeeland aan bezig en daar vervult de agrarische natuurvereniging een belangrijke rol. Maar dit alles kan niet voorkomen dat ons landschap toch verandert! Je kunt er over discussiëren of dit erg is, maar duidelijk is wel dat dit soms wel pijn doet. Soms wordt arge loos een oude boom gerooid, soms zonder ergen een kronkelslootje volgegooid met aardappelgrond. Dan kun je misschien maar beter de andere kant uitkijken en zien dat er ook hard gewerkt wordt aan de opbouw van een mooi Zeeuws landschap met een rijke natuur. Met dank aan Familie Grootjans voor het ter beschikking stellen van het fotoarchief van Bouke; Huub Willaert voor het gebruik van zijn digita le camera; Tonnie Outermans voor hulp met het digitali seren van de zwart-wit foto's van Bouke; Elisabeth Hoek voor het bewerken van het fotomateriaal.

de Steltkluut | 2006 | | pagina 10