De Steltkluut 1956-2006. Deel 4. eind jaren '70 en de jaren door Adri Paauwe Het jaarverslag over 1977 vermeldt o.a. dat na 20 jaar F. Haak zich wegens drukke werk zaamheden terugtrekt als bestuurslid. Het aantal leden bedroeg toen al 421. In 1977 overleed Dé gids van Saeftinghe v.d. Zande. In het café op Emmadorp hangt nog steeds een foto van deze markante figuur uit de ge schiedenis van het gebied. In 1978 ontstaat het idee om een nestpaal voor ooievaars op te richten. Er wordt van alles in gang gezet; zelfs een bouwvergunning wordt verleend. De paal staat er dus al gerui me tijd, maar heeft nog nooit een koppel ooie vaars gehuisvest. In 1983 is de Braakman onderwerp van dis cussie. De camping wil vergroten: 20% meer bungalows, 75% meer plaatsen voor caravans en tenten. Het gaat ten koste van de dagre creatie. Het dagrecreatieterrein wordt de helft kleiner. Men wil deze vorm van recreatie ver plaatsen naar de zuidkant van de Middenweg. Het geeft aanleiding tot het indienen van een WEiBEVOGELS "T SN OOST-ZEE» WSCH-Vt. A AN»EIU bezwaarschrift Ook over het beheer van de bossen in het waterwingebied bij St.Jansteen is overleg gestart met de waterleidingmaatschappij. Het gaat dan o.a. over het verwijderen van vogel kers. Het gebied is aantrekkelijk voor excur- siegangers. Maar liefst 10 excursies werden in 1982 in dit gebied gehouden. In 1984 ontstaat uit fusie de Z.M.F. Ook de Steltkluut sluit zich bij de nieuw ontstane club aan. Ook dan al is sprake van een goede sa menwerking met S.L.Z. (dan nog Stichting Landschapsverzorging Zeeland). In 1985 volgt Peter Maas George Sponselee op als voorzitter. Een van zijn eerste activitei ten is het organiseren van een cursus planten determineren. Het kostte slechts 5 guldens voor 4 theorieavonden en 2 excursie. In hetzelfde jaar verschijnt ook een weidevo gelrapport, als eerste van een serie, die nog steeds doorloopt. In De Steltkluut verschijnt een artikel over het afgraven van een stukje dijk langs de Verkor ting bij de Val. Ongeveer 150 meter ver dween; een diepe sloot kwam er voor terug. De eigenaar van het laatste stukje dijk wil het niet kwijt en dus blijft dat liggen.... In 1987 wordt werk gemaakt van de dan al enkele jaren eerder aangevraagde ruilverka velingen in de gemeenten Axel, Sas van Gent en Terneuzen. Het eerste deel is het gebied Axelse Sassing. Vanuit de Steltkluut wordt hierop gereageerd, want het plan is tot dan toe nog erg gericht op de landbouw. Landinrichting met aandacht voor natuur kwam later. Ook binnen de bebouwde kom was er aan dacht voor de natuur. In 1990 werd actie ge voerd voor het behoud van bomen binnen de grenzen van Terneuzen: Bomen houden niet van Rooijen, was het motto, met een toespe ling op de naam van de toenmalige wethou der. De kapverordening werd door L.Calle ter discussie gesteld. '80

de Steltkluut | 2006 | | pagina 8