De Steltkluut 1956-2006 (slot) iPZöOGDoerf^Êi^ =RGP"n€L6iï!ii= mmmÈnÊMm ®o^omjye©iiM Deel 5. door Adri Paauwe In de loop der jaren is natuurbescherming steeds meer geaccepteerd door de "gewone man" en door de overheid. We zien dat de vereniging serieus wordt genomen. Vanaf het midden van de jaren '80 worden de natuur- en milieuverenigingen professioneler. Er komen allerlei vormen van samenwerking en de be leidsbeïnvloeding wordt op het terrein van alle overheden aangepakt. Zo ontstaan organisaties als Z.M.F en S.L.Z. De Steltkluut heeft nauwe contacten met bei de clubs. De Z.M.F. en Steltkluut ondersteunen elkaar en vullen elkaar aan wanneer het gaan om reacties op overheidsplannen. We doen dit nu van door MARGABUISE GEOROE M.P.6POH6ELEE daardwerk al vaak in het voorstadium. Voordat gemeen ten of provincie met een plan naar buiten komt is er al contact over geweest; is er op gereageerd. Het gevolg is een andere benadering. Voor heen moest via bezwaarschriften achteraf worden geprobeerd om ons gelijk te halen. De manier van nu is effectiever. We moeten wel oppassen dat we bij de plannenmakerij kri tisch blijven en er voor zorgen dat het stand punt van de vereniging meegewogen wordt. De Steltkluut is vertegenwoordigd in alle land inrichtingscommissies die sinds 1985 aan de slag zijn geweest. In de steeds modernere gedachten van landinrichting is ruim plaats voor (nieuwe) natuur. In alle projecten zijn aanzienlijke aantallen hectares natuur her steld of nieuw aangelegd (Canisvliet, Eiland van de Meyer, Gat van Pinte, Groot-Eiland, Braakman-Noord enz.) Ook door actieve deel name aan het bestuur van waterschap en gemeenten is de invloed vergroot. Om te komen tot een centrum voor natuur- educatie (m.e.c.) is jaren gepraat met ge meentebesturen. Na veel vijven en zessen ontstond Natuur Zo. Uniek is de financieringsstructuur van het centrum (via Delta, Olaz, gemeenten). Sinds de vestiging in de bibliotheek van Terneuzen zit het m.e.c. nu ook op een prominente plaats. Een belangrijke bijdrage aan de erkenning die de vereniging krijgt komt van het vele vrijwilli gerswerk. Er worden steeds meer hoogwaardige rappor ten gemaakt, al dan niet op verzoek van over heidsinstanties. Een voorbeeld is een onder zoek in opdracht van Rijkswaterstaat naar de effecten op het gedrag van vogels op het aan brengen van oeverbestorting bij Saeftinghe. Door de vogelwerkgroep worden heel veel inventarisaties gedaan in heel Oost-Zeeuws- Vlaanderen (waaronder Saeftinghe). Ook belangrijk zijn de inventarisaties van vlin ders, libellen, diverse bijensoorten en andere 10

de Steltkluut | 2006 | | pagina 10