Foto Clausilia: Grote clausilia, door Lex Kattenwinkel, Goes (collectiemateriaal H.Raad, herkomst: De Kauter) vinden. Ik vul de nog slechts korte lijst aan met grote kartuizerslak en grote clausilia. De kartuizer mag hier haast niet ontbreken, de Zeeuwse hooidijken zijn hier toch haast 'beroemd' om. Clausilia is voor dit terreintype toch een nieuwe vondst. Meestal zien we hem in bos, onder liggend hout. Ik laat het gekle pelde horentje aan de anderen zien. Even later vindt Sandra meerdere levende exem plaren in het struweel langs de weg. In die zelfde zone komen ook boerenknoopje, glan zende agaathoren en geribde jachthorenslak boven de zode. Het is een wat vochtiger strookje tussen de gemaaide berm en de ruig te onder de struiken, waar deze vondsten allemaal gedaan worden. Ik neem er wat strooisel van mee, maar dat levert bij nader onderzoek thuis geen nieuwe soorten op, slechts meer van hetzelfde. In het dijktalud zoeken we toch nog even naar levende exemplaren van de kartui zerslak. Een ongemaaid stukje levert al gauw een stel mooie exemplaren. Daar voor moeten we wel pijn lijden, want ze zitten tussen hoge brandnetels. Op die plek houden zich ook meerdere tuinslakken schuil. Je kunt je afvragen of ze hier al leefden of dat ze er naar toe gevlucht zijn vanuit de gemaaide delen? Over de grote clausilia nog even dit: Geor ge Sponselee schreef twee decennia gele den dat het een algemene soort moet zijn in Zeeuws Vlaanderen, maar dat goed on derzoek ontbreekt (Sponselee Ivens, 1985?). Ze zijn vooral te vinden op/rond de kerk, het kerkhof, oude muren en sluisjes, aldus deze auteur. Toen hij dat schreef was de grote clausilia in Zeeuws-

de Steltkluut | 2006 | | pagina 14